Home » Dobre bo polskie » Dobre, polskie…
dobre bo polskie

Dobre, polskie…

Turystyka-Polska
Turystyka-Polska

Dobre, bo polskie zdaje się domyślnie deprecjonować to, co niepolskie, a przecież nie o to chodzi. A w takim razie, o co?

dr Wojciech Fedyk

Dr Wojciech Fedyk

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej

Moim zdaniem najważniejsze jest to, żeby Polacy naprawdę sami przekonali się, a dalej innych, że mamy dobre, polskie produkty warte poznania i swojej ceny. Za cel stawiam sobie w tej krótkiej wypowiedzi podkreślić, że w zakresie turystyki mamy naprawdę bezkonkurencyjne i top atrakcje, które zyskują stale także bardzo dobre opinie wśród turystów zagranicznych.

Od 13 lat Polska Organizacja Turystyczna prowadzi konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny”, którego laureatami jest już ponad 200 polskich dobrych marek. Nagradzamy w nim miejsca, które oferując turyście spełnienie marzeń, rozrywkę i wysoką jakość usług, wykraczają jednocześnie daleko poza przyjęte powszechnie standardy. Produkty te wprowadzają zupełnie nową jakość do polskiej turystyki poprzez stosowanie innowacyjnych rozwiązań, stałe ulepszanie ich dostępności i możliwości spędzania wolnego czasu. To miejsca, które są na wskroś nowatorskie, unikalne, przyjazne i – co istotne – podnoszą poprzeczkę dla całej branży turystycznej oraz wyzwalają motywującą konkurencję. Certyfikaty, które przyznaje Polska Organizacja Turystyczna laureatom konkursu stanowią pożądaną przez wielu rekomendację i są gwarancją usług na najwyższym poziomie.

Propozycja turystyczna w Polsce jest niezwykle różnorodna i każdy znajdzie interesującą dla siebie ofertę. Wybór jest tak duży, że wskażę tylko na wybrane, nagrodzone Złotym Certyfikatem produkty turystyczne, najlepsze z najlepszych.

Pływanie łodzią podziemnym korytarzem, płukanie złota, wybijanie złotej monety, skarbiec ze sztabami złota czy unikalny w Polsce podziemny wodospad to tylko kilka z bardzo wielu atrakcji, które czekają na turystów w Kopalni Złota i Średniowiecznym Parku Techniki w Złotym Stoku. Kopalnia to jedyne miejsce w Europie, gdzie podjęto się dokonania wiernej repliki średniowiecznej wioski górniczej z urządzeniami, które nie są jedynie eksponatami, ale faktycznie działają – odtwarzając swoje funkcje z przeszłości. Miłośnicy turystyki poprzemysłowej nie będą zawiedzeni Śląskim Szlakiem Zabytków Techniki – turystyczną trasą łączącą 36 obiektów związanych z dziedzictwem przemysłowym województwa śląskiego. Turyści mogą poprzez interesujące wycieczki, prezentacje multimedialne oraz imprezy organizowane na terenie obiektów poznać „na żywo” przemysłową i kulturową tradycję regionu.

Dla łaknących wiedzy i ekscytujących wrażeń swoje podwoje otwiera Park Nauki i Rozrywki Krasiejów – największy tematyczny park w Europie. Na 40 ha zrekonstruowano ponad 250 modeli zwierząt naturalnej wielkości. Tutaj można odkryć świat sprzed milionów lat, stanąć oko w oko z dinozaurami i poznać swoich chyba praprzodków. Zabawie i popularyzacji wiedzy służą m.in. Tunel Czasu 3D, Pawilon Paleontologiczny z autentycznymi kośćmi dinozaurów, Kino Emocji Cinema 5D i Prehistoryczne Oceanarium 3D, a także multimedialne muzeum poświęcone pochodzeniu człowieka. Dzieła człowieka i przyrody podziwiać można w czasie rejsu Kanałem Augustowskim – Szlakiem Papieskim. Bezcenne, unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z pierwszej poł. XIX w. Trasa wiedzie przez Puszczę Augustowską, liczne jeziora, rzekę Czarną Hańczę oraz sam kanał, śladami także Jana Pawła II. Do niezwykle malowniczych miejsc należy niewątpliwie Szlak Orlich Gniazd.

O wyjątkowości tej trasy świadczy zróżnicowanie rzeźby terenu i bardzo bogate dziedzictwo przyrodnicze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Orle Gniazda (a dla niewtajemniczonych zamki lub ich ruiny) są znane ze swojego romantycznego charakteru i pięknego położenia. Pozostając nadal na turystycznym szlaku przez Polskę, ale tym razem poszukując doznań nieco bardziej duchowych, należy wybrać się na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej, który tworzy 254 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych, w tym ze słynnej listy Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Na tym szlaku znalazły się między innymi malownicze kościoły, piękne cerkwie, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków polskiej kultury materialnej. Nie jest możliwe wymienić wszystko, dlatego zachęcam do skorzystania z naszego katalogu „the best” na stronie polskapodajdalej.pl, który wierzę, że będzie dobrym przewodnikiem po Polsce. Zatem podaj dalej, bo dobre, polskie.

Next article