rójwymiarowy obraz serca pacjenta w formie hologramu rewolucjonizuje możliwości dzisiejszej kardiologii. To już nie science-fiction, a prawdziwe science.

Technologia HoloLens przyczyni się do doskonalszego obrazowania serca pacjenta przy planowaniu i wykonywaniu zabiegów. Światowym pionierem we wdrażaniu rozszerzonej rzeczywistości w kardiologii jest prof. Dariusz Dudek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który współpracuje z krakowskimi informatykami z MedApp S.A.

Prof. Dudek, wybrany ostatnio jako pierwszy Polak w historii, na Prezydenta-Elekta European Association of Percutaneous Interventions European Society of Cardiology (EAPCI ESC) jako pionier na świecie zaprezentował zastosowanie tej technologii w kardiologii w grudniu 2016 r. na Międzynarodowych Warsztatach Kardiologii Interwencyjnej NFIC w Krakowie. Pokazał wtedy, jak wykonać badanie EKG z użyciem hologramowego serca, a także zaprojektował właśnie na hologramie serca wirtualny zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej małoinwazyjną metodą TAVI popularyzując możliwości tych nowoczesnych zabiegów w ramach kampanii Zastawka to Życie, której jest koordynatorem.

Technologia HoloLens dynamicznie się rozwija. Wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość i oparta jest na aplikacji informatycznej oraz specjalnych okularach (goglach). Po ich ubraniu chirurg ma prawdziwy widok serca pacjenta w postaci hologramu. Powstaje on na podstawie obrazu uzyskanego w tomografii komputerowej lub rezonansie magnetycznym, który jest następnie ładowany do aplikacji i ulega przetworzeniu na obraz trójwymiarowy w technice hologramowej.

Jak podkreśla prof. Dudek, daje to chirurgowi poczucie bezpośredniego wglądu w serce człowieka.

Ta metoda pozwala obejrzeć serce oraz jego elementy wewnątrz i na zewnątrz z każdej strony. Operator jest jakby wewnątrz organizmu, w środku serca pacjenta. Jest to niezwykle pomocne przy planowaniu zabiegów. Załadowanie hologramów daje możliwość obejrzenia drogi dojścia do uszkodzonej struktury serca. Pozwala zaplanować np. umieszczenie zastawki w odpowiednim miejscu, a także ocenić, czy odpowiednia proteza nie upośledzi nam napływu krwi do tętnic w sercu - tłumaczy lekarz.

Dzięki HoloLens lekarz może przejść wirtualnie przez wszystkie etapy zabiegu zanim go rozpocznie i jeszcze lepiej przygotować się na to, co może wydarzyć się podczas realnego zabiegu.

Ta technologia daje również możliwość wideokonsultacji w czasie rzeczywistym. Serce danego pacjenta w hologramie mogą widzieć w tym samym czasie specjaliści z kilku ośrodków medycznych bez względu na odległość. Co oznacza, że pacjent może być nawet międzynarodowo konsultowany podczas trwającego zabiegu. Pomoże to przyspieszyć proces diagnostyczny i zwiększy skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów w kardiologii i kardiochirurgii.

Jeśli będziemy budować bazy danych pacjentów oparte na danych z obrazów, zastosowanych terapii i wyników leczenia, a system informatyczny będzie się ich uczył, to w ciągu 2-3 lat nie tylko będzie nam ten obraz pokazywał, ale również będzie podpowiadał, jak dany pacjent może być leczony najbardziej efektywnie - na podstawie tysiąca przypadków wykrytych i zgromadzonych w całej Europie lub na świecie.  - wyjaśnia prof. Dudek.

Na tym nie koniec rewolucji. HoloLens stanie się swoistym “symulatorem lotów” w edukacji młodych adeptów kardiologii, którzy jeszcze efektywniej będą mogli doskonalić swoje umiejętności w obrazowaniu i planowaniu zabiegów właśnie na hologramie serca.

 

Tekst powstał z okazji organizowania XIX kongresu New Frontieres in Interventional Cardiology (NFIC Krakow)