Flota dopasowana do potrzeb

Tymczasem polskie taksówki powietrzne z powodzeniem konkurują z firmami z Europy Zachodniej. Prywatne firmy czarterowe oferują samoloty odrzutowe o różnych rozmiarach i zasięgach – są to zarówno maszyny własne, jak i samoloty prywatnych właścicieli, którymi zarządzają przewoźnicy. Klient, który chce wykonać bliski lot w Europie, może wyczarterować mniejszy samolot, na przykład popularną Cessnę Citation, minimalizując tym samym koszty podróży. W miarę jak wydłuża się trasa i zwiększa liczba pasażerów, firmy oferują coraz większe i bardziej luksusowe maszyny, chociażby transatlantyckiego Bombardiera Global 5000, który zabiera na pokład 14 pasażerów.

Liczy się serwis

Wystarczy jeden telefon i samolot może być w powietrzu już za dwie godziny, lecąc w dowolne miejsce na świecie. Nie ma konieczności, aby klienci przyjeżdżali na lotnisko 2 godziny przed odlotem, jak ma to miejsce przy standardowych lotach. Wystarczy, że pasażerowie pojawią się 
w kameralnym terminalu VIP na 10 minut przed wylotem. Po przejściu krótkiej kontroli bezpieczeństwa, w asyście kapitana samolotu przejadą limuzyną wprost pod samolot. Tam uśmiechnięta stewardesa zaprosi ich na pokład. Pilot zamknie drzwi 
i samolot odleci w zaplanowanym kierunku. Na pokładzie maszyny klienci mogą liczyć na catering zamówiony według życzenia z najlepszych restauracji oraz szeroki wachlarz trunków.

Prywatne firmy czarterowe swoim poziomem obsługi i profesjonalizmem zdobyły już uznanie klientów z całego świata. Niezależni przewoźnicy zapewniają swoim klientom pełną dyskrecję, dlatego 
z ich usług często korzystają głowy państw i biznesmeni z pierwszych stron międzynarodowych gazet. Zarządzający ekskluzywnymi czarterami podkreślają, że sukces zawdzięczają zaangażowaniu swoich pracowników, którzy tak, jak samoloty pracują 24h na dobę przez 365 dni w roku.

Najwyższe standardy bezpieczeństwa

W zespołach luksusowych firm samolotowych pracuje zwykle stała liczba pilotów i stewardes. W „godzinach szczytu”, kiedy ruch samolotów jest wyjątkowo duży, prywatni przewoźnicy zatrudniają dodatkowo pilotów free-lancerów posiadających odpowiednie uprawnienia. Zgodnie z przepisami, każdy pilot może mieć licencję na pilotowanie najwyżej dwóch rodzajów samolotów. W prestiżowych firmach przewozowych, piloci ograniczają się jednak do latania jednym typem maszyny, co skutkuje ich ścisłą specjalizacją. Ma to też duży wpływ na poziom bezpieczeństwa lotów.

Najlepsi przewoźnicy biznesowi przykładają szczególną wagę do szkolenia pilotów. Są oni regularnie wysyłani na szkolenia symulatorowe na konkretnych typach samolotu. „Szkolimy naszych pilotów najbardziej renomowanej firmie szkoleniowej w Stanach Zjednoczonych - Flight Safety International. W trakcie szkolenia pilot powtarza całą wiedzę teoretyczną na temat wszystkich systemów samolotu, a następnie przez kilka dni ćwiczy na symulatorze radzenie sobie 
z sytuacjami awaryjnymi, takimi jak pożar silnika, awaria systemów hydraulicznych czy utrata zasilania elektrycznego. Każdorazowo szkolenie kończy się egzaminem praktycznym i teoretycznym. 
– mówi Jakub Benke, pilot liniowy i prezes firmy Blue Jet, największego przewoźnika biznesowego w naszym regionie Europy.

Nie tylko biznes

Zamówienia czarterowe, realizowane przez niezależnych przewoźników, to 
w dużej mierze loty klientów udających się na wypoczynek w najróżniejszych zakątkach świata. Do tej grupy zaliczyć można także wycieczki zamożnych klientów na zakupy do Mediolanu, Londynu czy Nowego Jorku. Drugą część wykonywanych lotów czarterowych stanowią loty typowo biznesowe. W samolotach zasiadają zarówno przemieszczający się w pojedynkę prywatni przedsiębiorcy, jak i całe zarządy czy rady nadzorcze dużych korporacji. Kiedyś szybkość i wygoda własnego odrzutowca zarezerwowane były dla nielicznych. Teraz, dzięki prywatnym flotom samolotowym, także w Polsce ta luksusowa usługa staje się niezbędna coraz większej grupie ludzi sukcesu, dla których najcenniejszym dobrem jest czas.