ranży sprzyjają rozwój gospodarczy, polepszająca się infrastruktura zarówno transportowa (nowe drogi, połączenia kolejowe i lotnicze) jak też nowoczesne obiekty konferencyjne, które powstają w głównych miastach.

Zmieniają się też niektóre wymagania i oczekiwania podróżujących ludzi biznesu. Najważniejszymi kryteriami wyboru hotelu nadal pozostają jego lokalizacja, cena, standard i parking. Istotny jest też bezpłatny, szybki internet i dostęp do aplikacji mobilnych ułatwiających np. szybkie za – i wymeldowanie. Wśród zgłaszanych potrzeb tradycyjnie są też smaczne jedzenie, profesjonalna obsługa i komfort snu.

Kluczowym źródłem informacji na temat hoteli jest Internet, a szczególnie internetowe platformy tzw. „booking engines”, platformy wymiany opinii, fora internetowe i strony hotelowe.

Najczęściej wykorzystywanymi narzędziami w rezerwowaniu podróży służbowych są platformy internetowe, kontakt telefoniczny z recepcją hotelu i tzw. TMC (ang. Travel Management Companies). Warto podkreślić, że rezerwacje telefoniczne są nadal bardzo często stosowaną metodą, która będzie jednak stopniowo zastępowana przez komunikację on-line. Duże firmy korzystają z usług agencji – firm zarządzajacych podróżami, małe i średnie przedsiębiorstwa rezerwują hotele, używając najczęściej internetowych platform rezerwacyjnych. Ponad połowa podróżujących ludzi biznesu w Polsce wiąże pozytywne doświadczenia wynikające z dokonywania rezerwacji z jej szybkim potwierdzeniem.

Firmy z reguły dokonują rezerwacji dla swoich pracowników w hotelach, które gwarantują deklarowany standard, są wiarygodne i bezpieczne.

Dobre skojarzenia związane z konkretną marką lub hotelem są wypadkową kilku elementów, w tym przede wszystkim: smacznych posiłków, poczucia bycia kimś szczególnym, otoczonym pełną opieką i przyjaznym stosunkiem personelu. Wśród pozytywnych aspektów pobytu w hotelu goście biznesowi podkreślają również możliwości utrzymania aktywności fizycznej, elegancję i designerskie rozwiązania architektoniczne.

Wymagania i oczekiwania dotyczące udanego pobytu w zakresie odpowiedniego miejsca do ćwiczeń fizycznych, możliwości korzystania ze SPA czy świeżego, przygotowanego na miejscu śniadania, są związane z rosnącymi trendami i modą na prowadzenie zdrowego stylu życia.

Chociaż przy wyborze hotelu dostępność WiFi ma podstawowe znaczenie, gdyż zapewnia nieograniczoną komunikację, to jak obserwujemy że, na krajowym rynku ogromne znaczenie w podróżach biznesowych odgrywają dobra, domowa atmosfera, smaczne, zdrowe jedzenie, przyjazne podejście personelu czy rozpoznawanie stałych gości.