Kolej wciąż przegrywa stosunkiem ceny do jakości usług, podczas gdy samolot dolatuje przeważnie na obrzeża miast, skąd trzeba – często niemałym nakładem czasu i kosztów – odbyć dalszą podróż do celu. Samochód dowozi precyzyjnie z punktu A do punktu B, dlatego podróże służbowe samochodem są i zapewne jeszcze długo  pozostaną najkorzystniejszym, z punktu widzenia firmy, środkiem transportu. Dzięki prowadzonym nieustannie badaniom, starannemu projektowaniu i testom współczesne pojazdy są wyjątkowo bezpieczne i komfortowe. Pracodawca wie, że spokojny i zadowolony kierowca będzie lepiej wykonywał swoją pracę. Jego umiejętności, wygoda i poczucie bezpieczeństwa przekładają się bezpośrednio na koszty eksploatacji, bezpieczeństwo na drodze i środowisko naturalne, a także na wydajność pracy. Firmy, dążąc do jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa flot, szkolą pracowników i tworzą wewnętrzne regulaminy, w których restrykcyjnie określają zasady użytkowania pojazdu. Ciekawostką jest np. fakt, że coraz częściej wprowadza się zakaz rozmowy przez telefon podczas jazdy, nawet przez zestaw głośnomówiący. Dla optymalizacji kosztów podróży, bezpieczeństwa i komfortu niezwykle istotną rolę stanowi wybór właściwego pojazdu. Współczesny rynek oferuje niemal  nieograniczone możliwości wyboru marki, modelu i wyposażenia, tak by pojazd w jak najlepszym stopniu odpowiadał potrzebom firmy.

Obecnie największą rolę odgrywają następujące obszary transportu kołowego: przewóz towarów i usług tj. krótko- i długodystansowy transport realizowany przez pojazdy ciężarowe, autobusy i pojazdy ze specjalistycznymi zabudowami; transport na krótsze dystanse – realizowany również przez samochody dostawcze oraz transport miejski, w którym coraz większą rolę odgrywają małe, ekonomiczne i ekologiczne pojazdy i jednoślady oraz komunikacja samochodami osobowymi, także firmowymi. Bez względu na wybór środka transportu, kluczową rolę zawsze odgrywa tu człowiek; w przypadku podróży służbowej jednocześnie - pracownik. Dla jego komfortu i bezpieczeństwa instalowane są liczne systemy wsparcia; standardem stają się abs, klimatyzacja, systemy antypoślizgowe czy nowoczesne oświetlenie. Coraz częściej samochody te wyposażane są w inteligentne systemy, dzięki którym samochód sam hamuje, wyprzedza i ostrzega przed niebezpieczeństwem na drodze.

Mówiąc o podróżach służbowych należy koniecznie uwzględnić transport ciężarowy. Polska od lat jest liderem w transporcie międzynarodowym (zajmuje drugie po Niemczech miejsce w Europie) i zatrudnia ponad 800 tysięcy kierowców!

Oferowane dziś pojazdy o lata świetlne wyprzedzają swoich poprzedników sprzed dekady. Komfortowe, ergonomiczne  stanowisko kierowcy i bardzo bogate wyposażenie sprawia, że kabina ciężarówki staje się prawdziwym drugim domem na najdłuższe trasy. Wysoka na ponad dwa metry, wyposażona w leżanki, lodówki, kuchenkę gwarantuje pełen komfort podczas postoju i odpoczynku. Układy ogrzewania i wentylacji zapewniają stały dopływ świeżego powietrza, niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia kierowcy, a spoilery skutecznie odchylają strumienie powietrza na boki, przyczyniając się do redukcji hałasu i zużycia paliwa. Współczesne ciężarówki coraz częściej wyposażane są w liczne systemy kontroli trakcji mechanizmów różnicowych, układu przeciwpoślizgowego czy zmiany rozkładu obciążenia osi,  które  zapewniają kierowcy pełną kontrolę i możliwość znacznego zwiększenia przyczepności kół.

Możliwości pozostaje wiele, tak dla samochodów osobowych jak i ciężarówek. Należałoby tylko życzyć firmom dobrych warunków ekonomicznych dla rozwoju i realizacji zamówień najnowszych i najbezpieczniejszych pojazdów.