od koniec lipca Związek Polskiego Leasingu opublikował wyniki działalności branży leasingowej za pierwsze półrocze bieżącego roku. W tym okresie wzrost wyniósł prawie 12 proc. w stosunku do ubiegłego roku, czyli dynamika branży kilkukrotnie przewyższyła tempo wzrostu polskiego PKB. Wyniki pokazują jak duży jest potencjał i potrzeby rodzimych przedsiębiorców, a także jak dużą rolę branża leasingowa odgrywa w rozwoju i finansowaniu polskiej gospodarki, a tym samym PKB.

 

 

Źródło: ZPL

 

Statystyki ZPL pokazują, że jednym z ważniejszych segmentów pozostaje część rynku, odpowiadająca za finansowanie pojazdów lekkich do 3,5t DMC, a w jej ramach samochodów osobowych. Wzrost pojazdów osobowych w I półroczu br. przekroczył 20 proc., co jest niezmiernie pozytywnym barometrem nastroju i zmian polskich przedsiębiorców. Wyraźnie widać, że firmy kupują więcej pojazdów (zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych), co jest odzwierciedleniem ich dobrej kondycji, gotowości do inwestowania oraz jednoznacznie poprawiającej się sytuacji finansowej. Czy na tej podstawie można stwierdzić, że polski przedsiębiorca się wzbogaca? Zdecydowanie tak, ponieważ coraz większa liczba finansowanych samochodów w leasingu oznacza też silny trend w kierunku odmłodzenia parku pojazdów w poszczególnych przedsiębiorstwach. Każda z firm zrzeszonych w ZPL finansuje w zdecydowanej większości pojazdy nowe oraz w średnim wieku, tzn. 5/6 letnie, a więc znacznie poniżej średniej wieku samochodu używanego w Polsce, która wynosi 10 lat.

Łączne aktywa sfinansowane przez firmy leasingowe w latach 2016/2017 (1h, mld zł)

 

 

Źródło: ZPL

 

Zarówno polski konsument, jak i małe i średnie firmy powoli zmieniają swoje przyzwyczajenia i coraz więcej przedsiębiorców zainteresowanych jest możliwością używania, a nie koniecznie posiadania samochodu. Coraz więcej firm osiągnęło już etap, w którym doceniają nowy samochód, jego niezawodność, komfort, bezpieczeństwo. Przedsiębiorca nie ma czasu na odwiedzanie warsztatów, a każdy niezaplanowany postój samochodu to realne straty związane z brakiem możliwości wykonywania świadczonych usług. Zakup pojazdu często przewyższa możliwości finansowe wielu MŚP, ale wyraźnie rysujący się trend – używaj, a nie posiadaj – to zmieniające się nastawienie do samochodów, które nie są już nieosiągalnym dobrem luksusowym, lecz narzędziem pracy. Tyczy się to nie tylko pojedynczych pojazdów, ale również całej floty samochodowej w firmie.

Finansowanie leasingiem pojazdów dla firmy idealnie odpowiada na tę potrzebę, umożliwiając indywidualne ukształtowanie harmonogramu spłat tak, aby użytkowany pojazd mógł być spłacany z miesięcznych przychodów firmy, a więc zarabiał sam na siebie.

Leasing umożliwia firmie swobodne ukształtowanie struktur finansowania, a więc wysokości udziału własnego (lub nawet jej braku), okresu finansowania, a nawet formy i wielkości wykupu tj. wartości końcowej. Na rynku dostępnych jest coraz więcej ofert skierowanych również do najbardziej wymagających klientów, oferując im możliwość użytkowania pojazdu przez określony czas, po którym przedsiębiorca może się zdecydować na wykupienie, dalsze użytkowanie i rozłożenie na raty lub nawet zwrot pojazdu i wzięcie nowego. Zmieniające się potrzeby polskich przedsiębiorców to siła napędowa dla innowacyjności branży leasingowej, która nieustannie rozwija swoje produkty starając się nie tylko sprostać oczekiwaniom klientów, ale często też uprzedzić lokalne trendy proponując produkty i rozwiązania dostępne na innych rynkach.