Rynek dóbr luksusowych w Polsce ma się dobrze, co więcej, jego wartość w ciągu dwóch lat może osiągnąć 
12,9 mln zł. Mimo że najbogatsi Polacy ze swoim ogólnym majątkiem zajmują dopiero 24. miejsce w Europie, specjaliści rynku twierdzą, że ta liczba będzie się zmieniać a najbogatszych będzie wciąż przybywało. W okresie ostatnich czterech lat, na krajowym rynku pojawiła się większość globalnych marek uważanych za luksusowe i premium. To także świadczy nie tylko o zainteresowaniu Polaków światowymi markami, ale przede wszystkim ich konsumpcji.

Do niedawna jednym z najbardziej egzotycznych dóbr luksusowych na rodzimym rynku było korzystanie z czarteru luksusowych odrzutowców. Wszak w Polsce niewiele osób może się pochwalić posiadaniem własnego odrzutowca, coraz więcej osób korzysta z usług wynajmu. Mimo że usługi te nigdy nie będą tanie czy nawet przystępne cenowo, zainteresowanie tym rynkiem stale rośnie.

Posiadamy sporą grupę stałych Klientów, którzy przede wszystkim cenią sobie czas, bowiem znacząca ilość lotów ma cel właśnie biznesowy – zaznacza Grzegorz Wydmański z Blue Jet, jednego z największych przewoźników tzw. dyspozycyjnych – Potrzebujemy nie dłużej niż 1,5 h, aby Klient od momentu decyzji o locie, wszedł na pokład samolotu w Warszawie. W międzyczasie przygotujemy przez niego wybrane menu z ulubionej restauracji, załatwimy wszystkie pozwolenia na start.

Ponadto klient takiego przewoźnika nie przechodzi standardowej odprawy trwającej nawet dwie godziny. Od momentu pojawienia się na lotnisku w terminalu dla VIP do pojawienia się na pokładzie mija kilka minut. Po krótkiej odprawie, czeka kierowca który odwozi pasażera bezpośrednio pod schodki jego odrzutowca.

Czas, jakość usług, czystość samolotów czy nawet życzliwa załoga jest dziś kluczowa dla klienta przewoźników dyspozycyjnych. Dla wielu z nich właśnie czas gra kluczową rolę, niemniej sam prestiż na wielu zagranicznych rynkach jest również istotny. Przewoźnicy zgodnie mówią, iż w zależności od mentalności partnerów zagranicznych, także wielkość samego samolotu ma ogromne znaczenie i wpływ na sukces współpracy, zwłaszcza na rynkach wschodnich.

Przewoźnicy w swojej ofercie posiadają całkiem duże floty samolotów w zależności od potrzeb. Posiadają także samoloty o zasięgu międzykontynentalnym dzięki czemu oferują loty w dowolne miejsce na Ziemi. Jedynym warunkiem jest możliwość bezpiecznego lądowania. – Latamy właściwie już wszędzie, zarówno na wyspy Pacyfiku, do Afryki, Azji czy Stanów Zjednoczonych. Wartością takich lotów jest pełna dyspozycyjność zarówno załogi czy zasięgu samolotów – mówi Grzegorz Wydmański.

Wśród przewoźników Business Jet nie ma standardowego typu klienta. Są to najczęściej przedsiębiorcy i właściciele firm, niekoniecznie największych firm, ale są to również głowy Państw, kluczowe osoby administracji państwowej. Wiek podróżujących także nie jest regułą, gdyż równie często latają 30-latkowie, jak i 60-latkowie.

Polskie loty dyspozycyjne wciąż są uważane za swoisty snobizm, podczas gdy na świecie stało się to standardem. Polscy przedsiębiorcy nauczyli się jednak, iż czas i dyspozycyjność dzisiaj grają kluczową rolę. Mimo, iż Polski biznes jest jeszcze stosunkowo młody, zaczyna mieć sporo do powiedzenia na rynkach zagranicznych. Zwłaszcza młodzi przedsiębiorcy zdają sobie z tego sprawę, dlatego też są najbardziej dynamiczną grupą korzystających z tego typu usług. Obecnie w Polsce regularnie korzysta z takich usług ok. 100 osób, rynek ten szacuje roczne wzrosty na poziomie nawet 80 proc.