W ankiecie przeprowadzonej przez jedną z wiodących sieci hotelowych w Polsce wynika, że przeszło 20 proc. badanych firm przeznacza na noclegi podczas delegacji ponad 1,5 mln złotych rocznie. Z kolei 19 proc. planuje wydać na ten cel od 750 tysięcy do miliona złotych. Kolejne lata pokazują zwiększenie wydatków na te podróże oraz, co ważne, wzrost liczby podróżujących pracowników. Ten wzrost niesie za sobą również widoczną tendencję do regulacji i porządkowania procesu zarządzania pracownikami w podróży. W momencie, gdy wydatki służbowe zaczynają stanowić kluczowy element budżetu firmy, kompleksowe rozwiązania informatyczne dające pracownikom możliwość wyboru optymalnego miejsca noclegu i najlepszej preferowanej stawki będą kluczowymi elementami oraz wygrywającą strategią tej firmy. Będzie to prawdopodobnie najważniejszy element poprawiający w tym zakresie efektywność organizacji.

A co stanowi o wyborze hotelu przez głównych zainteresowanych, czyli podróżujących pracowników? Inna znacząca sieć hotelowa na Polskim rynku w przeprowadzonych badaniach dotyczących zwyczajów osób w delegacji wskazuje w jasny sposób na trzy wiodące czynniki: lokalizację, dobrą atmosferę i darmowe Wi-Fi. Te trzy elementy w decydującej mierze świadczą o finalnej lokalizacji w czasie podróży służbowej. Badanie to pokazuje również, że zwiększenie czasu przeznaczanego na podróże służbowe niesie za sobą próbę podniesienia komfortu tej podróży. Coraz częściej podróżujący Polacy chcą pracować w lepszych warunkach, a czas w podróży musi być przez nich wykorzystywany coraz bardziej efektywnie. To świetnie pokazuje wynik wyboru hotelu – prawie połowa badanych deklaruje, że w czasie podróży służbowej wybiera hotele 4 i 5 gwiazdkowe.

Istotną informacją dla branży hotelarskiej jest fakt, że cena doby hotelowej nie stanowi już głównego czynnika wyboru hotelu. Wspominana lokalizacja, udogodnienia przy spotkaniach oraz dobre warunki do pracy są od ceny tego pobytu znacznie ważniejsze. Kluczem do sukcesu jest wzięcie pod uwagę wymienionej przez ankietowanych dobrej atmosfery jako kluczowego elementu podczas pobytu w hotelu. To dosyć jasny sygnał, jak ważne jest dobre zarządzanie personelem, aby ten stwarzał najlepsze warunki pobytu gości, a wartość, jaką jest gościnność, stawiał zawsze na pierwszym miejscu. To oprócz smacznego i zdrowego śniadania główny klucz do sukcesu w obsłudze podróżującego biznesu.

Ciekawym trendem w podróżach służbowych jest również potrzeba funkcjonowania strefy do pracy. Choć zdecydowana większość pracuje we własnych pokojach, to co trzecia pytana osoba stwierdziła, że chętnie pracowałaby we wspólnej dostępnej przestrzeni, która sprzyjałaby efektywnemu działaniu z dostępem do maszyn biurowych czy popołudniowej kawy.

Reasumując, to standard i atmosfera stanowią główny czynnik wyboru hotelu i przy rosnącej ilości gości biznesowych nad tymi właśnie elementami powinni skupiać się menadżerowie obiektów, a nie poszukiwać nowych kontrahentów poprzez kolejne promocje cenowe swojego hotelu.