Sektor nowoczesnych usług biznesowych świetnie wpisuje się w kolejną fazę rozwoju gospodarczego kraju. Pomaga on bowiem zwiększać efektywność, optymalizować koszty oraz stymulować rynek. Według ABSL sektor zatrudnia w Polsce już 128 tys. osób. Zdaniem Everest Group Polska to dziś najlepsza lokalizacja do inwestycji zagranicznych w Europie, a według fDi Research zajmuje pod tym względem 3. miejsce na świecie. Zawdzięcza to utalentowanym i wykształconym specjalistom, dobremu zapleczu infrastrukturalnemu oraz geograficznej i kulturowej bliskości z Europą Zachodnią. Możliwości rozwoju kariery, jakie dają międzynarodowi inwestorzy, pozwalają utrzymać w Polsce największe talenty, opuszczające mury uczelni. Warto zwrócić także uwagę na bardzo wysokie kompetencje językowe pracowników z sektora – centra ulokowane w Polsce świadczą usługi już w 40 językach. Możliwość prowadzenia operacji dla klientów z bardzo różnych obszarów geograficznych to dodatkowy, ważny atut naszego kraju w rywalizacji o możliwość obsługi zaawansowanych procesów zlecanych z całego świata.

Dzięki tym atutom, centra operacji dla biznesu zlokalizowane w Polsce, które dawniej obsługiwały pojedyncze procesy, teraz wpływają na kształt działalności gospodarczej w wymiarze globalnym. Do jednostek ulokowanych na terenie naszego kraju delegowane są coraz bardziej zaawansowane procesy. Jak podaje ABSL, aż 87 proc. centrów z zagranicznym kapitałem rozszerzyło w ostatnich latach zakres świadczonych przez siebie usług w Polsce. Ponadto, w 92 proc. jednostek wzrósł stopień zaawansowania obsługiwanych procesów. Co ważne, proces ten będzie się pogłębiał – wyraźna większość (81 proc.) centrów z kapitałem zagranicznym w Polsce deklaruje, że planuje w najbliższych dwóch latach rozszerzyć zakres działalności. Zaczynając m.in. od realizacji prostych procesów księgowych czy tzw. help-desk, dziś polskie centra odpowiadają także za skomplikowane projekty finansowe na rzecz dużych spółek giełdowych ze Stanów Zjednoczonych czy też opracowanie systemów IT dla globalnych gigantów.

Centra usług, które są obecne w Polsce, obsługują szeroki wachlarz zaawansowanych procesów opartych na wiedzy. Dzięki wyspecjalizowanym kadrom, a także m.in.  rozbudowanym systemom szkoleń wdrażanym w większości centrów, Polacy są dziś gotowi na przyjmowanie specjalistycznych zadań. Nasz kraj stał się jedną z kluczowych destynacji m.in. dla usług audytowych, zarządzania ryzykiem, czy transformacji biznesowej przedsiębiorstw. Polska jest również jednym z wiodących krajów obsługujących zaawansowane procesy IT. Dziś polscy specjaliści tworzą oprogramowanie i narzędzia technologiczne, z których korzystają konsumenci na całym świecie. To nasz niewątpliwy sukces, który tworzy pozytywny klimat inwestycyjny wokół Polski.