ynamiczny rozwój e-commerce – prawie 15 proc. wzrost rocznie – umocnił rozwój usług transportowych w branży TSL. Konsumenci częściej i chętniej korzystają z zakupów przez internet, przez co zwiększa się popyt na tego typu usługi. Z naszego badania „M-commerce. Kupuje mobilnie edycja 2017” wynika, że ponad połowa internautów kupuje w internecie. E-zakupy robimy coraz chętniej. Dlaczego? Jak wynika z raportu „E-Commerce w Polsce 2017. Gemius dla e-Commerce Polska” – czynnikiem najmocniej zachęcającym do e-zakupów jest ich całodobowa dostępność (82 proc. wskazań). Zakupy online są postrzegane jako nieskomplikowane (41 proc.) i wygodne (44 proc.), tańsze (33 proc.) i zajmujące mniej czasu (39 proc.) niż te w sklepach tradycyjnych.

Mamy też coraz to nowe możliwości płatności internetowych. Jak wynika z naszego raportu „Płatności cyfrowej 2017” – e-płatności stają się Polakom coraz bliższe. Płatność kartą zyskuje coraz większe zainteresowanie, nie bez znaczenia e-sklepy wprowadzają możliwość płatności kartą przy odbiorze. Wyraźnie rośnie liczba osób, które dokonują płatności za pomocą urządzeń mobilnych, co wpisuje się w ogólny trend triumfu mobile w procesie zakupowym współczesnych konsumentów. Płatności zbliżeniowe telefonem akceptuje dziś większość detalistów w Polsce. Ta forma płatności to prawdziwy synonim czasów mobile i przykład 100 proc. user experience, który również sprzyja rozwojowi e-commerce, a co za tym idzie branży TSL.

Usługi logistyczne w e-commerce to działka bardziej złożona niż nam się wydaje. E-logistyka to nie tylko przygotowanie przesyłki w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. To rozbudowany proces dostarczenia produktu do klienta końcowego. Obejmuje wprowadzenie zamówienia do systemu, dostarczenie do miejsca składowania, obsługę zwrotów i reklamacji. Klient na każdym etapie chce mieć pełną informację odnośnie tego, co się dzieje z zamówionym przez niego towarem. Firmy logistyczne dążą do pełnej specjalizacji oferowanych usług. Wprowadzenie rozwiązań informatycznych czy aplikacji mobilnych, które optymalizują ten proces stają się już standardem.

Na dynamikę rozwoju branży TSL wpływa też internetowy handel transgraniczny. Według raportu „Płatności cyfrowe 2017" 25 proc. internautów ogółem wskazała, że zrobiła zakupy internetowe w sklepach poza Polską w 2016 roku. Pod tym względem odstajemy na tle innych krajów europejskich. Biorąc pod uwagę zniesienie geoblokowania w Unii Europejskiej, które ma ułatwić proces zakupów kupującym w zagranicznych sklepach online, możemy prognozować, że wzrośnie liczba Polaków dokonująca e-zakupów transgranicznych, jak również liczba internautów z Unii Europejskiej dokonująca zakupów w polskich e-sklepach. To przełoży się naturalnie na branżę TSL.

Wymagający odbiorcy i zleceniodawcy kształtują nowe trendy w logistyce i podnoszą poprzeczkę firmom logistycznym w obszarze jakości świadczenia usług. Żeby podążyć za dynamicznymi cyfrowymi zmianami branża TSL musi szukać nowych rozwiązań, w tym informatycznych. Optymalizacja procesów logistycznych oraz dostosowanie swoich usług do potrzeb klienta B2B i B2C – to klucz do sukcesu zarówno na arenie polskiej, jak i międzynarodowej.