Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia sklepy internetowe notują wzrost sprzedaży. Jak wynika z raportu „Ecommerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska” główne czynniki motywujące e-konsumentów do robienia zakupów w internecie to: dostępność całą dobę (84 proc. wskazań), brak konieczności jechania do sklepu (79 proc. wskazań), a także atrakcyjniejsze – niż w sklepach tradycyjnych – ceny. Szacuje się, że do końca 2016 roku wartość polskiego rynku e-commerce uzyska wartość 35,8 mld i będzie na nim działać ponad 23 tysiące e-sklepów. Co zatem zrobić, aby skutecznie rozpocząć działalność kolejnego?

Krok po kroku

Jeśli myślisz o rozpoczęciu biznesu w e-commerce, warto, żebyś odnalazł swoją niszę, a jeśli rozważasz działalność w obszarze mocno konkurencyjnym, zdecydowanie powinieneś wyróżnić się – wnosząc nową jakość. Tworząc sklep internetowy trzeba zrobić dokładną strategię, w której powinny znaleźć się następujące elementy. Po pierwsze, odpowiadając sobie na pytanie - jakiego rodzaju biznes online chcesz prowadzić – wybierz optymalny model biznesowy, asortyment i skalę działania. Zrób plan finansowy. Po drugie, zbuduj odpowiednią platformę internetową, uwzględniającą popularne rozwiązania m.in. w zakresie płatności. Po trzecie, dobrze przemyśl i zaplanuj działania marketingowe i przede wszystkim je testuj, żeby wypracować ich optymalny kształt.

Mobilność i omnichannel

Według ostatniego raportu e-Izby pt. „M-commerce. Kupuję mobilnie 2016” widać wyraźny wzrost aktywnego wykorzystywania smartfonów w kontekście zakupowym, spadło natomiast korzystanie z urządzeń pełnowymiarowych, czyli PC i latopa. Niemobilność może zniechęcić do zakupów w danym sklepie i jak wskazuje raport, podczas kontaktu z takim sklepem negatywnie zareaguje aż 68 proc. e-konsumentów. Już na etapie planowania sklepu internetowego pomyśl więc o tym, aby można było z niego korzystać z wszelkiego rodzaju urządzeń. Przy okazji możesz też wystartować z reklamą w kanale mobile. Jak wynika z poradnika „e-Commerce Polska: jak przygotować sklep internetowy na gwałtowny wzrost sprzedaży przed świętami?”, granica wieku osób korzystających z mobile stale się podwyższa, co oznacza, że poszerza się także gama produktów, którą warto reklamować w tym kanale. Nowoczesny sklep powinien oferować także zakupy „omnichannelowe”, czyli inaczej wielokanałowe. Zjawisko to polega na kupowaniu produktów nie tylko na jednej stronie sprzedażowej, lecz także w innych dostępnych miejscach, np. w kanałach social media. Rozpowszechniając dostępność swoich produktów na wielu kanałach, możesz zwiększyć swoją sprzedaż nawet kilkukrotnie. Sklep powinien też oferować te same warunki zakupu niezależnie od kanału, bo spójnej oferty niezależnie od miejsca, oczekują dziś konsumenci.

Pamiętaj o kliencie

Zakupy w Internecie powinny być przede wszystkim łatwe, szybkie i wygodne, o czym informuje akcja edukacyjna „Kupuję w Internecie” organizowana przez Izbę Gospodarki Elektronicznej czwarty raz w tym roku. Nowoczesny sklep powinien dawać konsumentowi możliwość dokonania zakupów bez zakładania konta. Przed założeniem e-sklepu powinieneś przyswoić sobie prawa e-konsumenta i rzetelnie je respektować. Jeśli prowadzisz newsletter, w którym informujesz klientów o zniżkach i nowych produktach – pamiętaj, żeby dać konsumentowi możliwość cofnięcia zgody na otrzymywanie wiadomości od ciebie. Nie zapominaj o opracowaniu i zamieszczeniu na swojej witrynie – regulaminu, zawierającego prawa i obowiązki klienta oraz twoje jako sprzedawcy. Początki nie są łatwe, ale potencjał rynku e-commerce w Polsce jest ogromny, rokrocznie zwiększa swoją wartość dwucyfrowo i od ciebie zależy, z jakim efektem wykorzystasz ten potencjał.