raz ze wzrostem obrotów e-sklepów rośnie też liczba klientów korzystających z ich oferty. Jak wynika z badania „Wizerunek polskiego sektora bankowego”*) zakupy w Internecie robi już co drugi ankietowany klient banków. Rozwój branży oznacza również coraz większą konkurencję na rynku. Aby móc myśleć o jej wyprzedzaniu, należy nie tylko zadbać o atrakcyjnie wyglądającą stronę internetową sklepu i ciekawą ofertę sprzedaży, ale też dać klientom dostęp do bezpiecznych i wygodnych metod płatności.

Na co zwracają uwagę kupujący w e-sklepach, jeśli chodzi o płatności?

Z tegorocznego badania sektora bankowego wynika, że blisko co dziesiąty konsument bierze pod uwagę szybkość realizacji transakcji oraz jej bezpieczeństwo. W tym celu, przed dokonaniem autoryzacji sprawdza, czy zgadzają się dane przelewu oraz to, na czyje konto trafią pieniądze. Dodatkowo, 7 proc. respondentów weryfikuje, czy e-sklep ma odpowiedni certyfikat gwarantujący bezpieczeństwo transakcji. Według raportu Gemius², najpopularniejszą formą płatności za produkty lub usługi kupione w sieci są szybkie przelewy wykonywane przez systemy płatności on-line. Preferuje je 59 proc. badanych internautów. Nadal dużą rolę w regulowaniu należności za e-zakupy pełni gotówka – wskazało ją 39 proc. ankietowanych. Jednak mając na uwadze rosnący udział transakcji bezgotówkowych w płatnościach Polaków - w II kw. 2016 r. przy użyciu kart przeprowadziliśmy 812 mln takich transakcji na kwotę 54,5 mld zł³, można się spodziewać, że jej udział w obiegu będzie systematycznie spadał.

Dlaczego klienci tak chętnie korzystają z tzw. pay-by-linków?

Bo płacenie w ten sposób jest wygodne, szybkie i bezpieczne. W przypadku systemów tego typu, dane niezbędne do realizacji przelewu są wypełniane w bankowości elektronicznej płatnika automatycznie. Znika więc ryzyko popełnienia błędu przy ich wprowadzaniu. W Polsce jest obecnie dostępnych 18 różnych systemów umożliwiających rozliczenie transakcji zawieranych w Internecie poprzez konto bankowe kupującego. Różnią się one między sobą poziomem bezpośredniości rozliczenia, szybkością realizacji przelewu i prowizjami pobieranymi od sprzedawcy (średnio ok. 1,5 proc.). Najbardziej powszechnym modelem realizacji takich przelewów jest rozwiązanie, w którym operator systemu jest pośrednikiem pomiędzy kupującym a sprzedającym. W praktyce oznacza to, że zlecając przelew ze swojego konta klient widzi w miejscu przeznaczonym dla odbiorcy przelewu dane pośrednika, a nie sprzedawcy. Na naszym rynku dostępny jest też system umożliwiający płatności bezpośrednie – w tym przypadku w polach nadawca i odbiorca widnieją rzeczywiste strony transakcji, a pieniądze od razu trafiają na konto docelowe.