edług badań Mastercard co drugi badany z Polski (45 proc.) dokonuje takich transakcji przynajmniej raz w tygodniu (średnia europejska to 38 proc.). Nic dziwnego, że sklepów online powstaje coraz więcej, a duzi gracze handlu detalicznego rozwijają swoje platformy do zakupów w tej formie. Jedną z najważniejszych kwestii przy prowadzeniu sklepu internetowego jest odpowiedni wybór operatora płatności bezgotówkowych oraz – co jest z tym bezpośrednio powiązane – metod płatności, które chcemy zaproponować naszym klientom. Na samym początku trzeba zadać sobie kilka podstawowych pytań. Na przykład – jaki mamy (lub planujemy mieć) obrót oraz jaką platformę e-commerce wybierzemy? Następnie warto porównać operatorów płatności elektronicznych na przykład na dostępnych portalach porównujących takie oferty. Na podstawie uzyskanych od nas informacji operator przedstawi nam indywidualną ofertę zawierającą stawki wyjściowe, które możemy negocjować oraz dostępne metody płatności i szereg usług dodanych.   Od kilku lat jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju metod bezgotówkowych płatności online. Formy internetowych transferów pieniędzy podlegają ciągłym ulepszeniom, nieustannie też wprowadzane są nowe, innowacyjne technologie płatności. W praktyce jednak klienci zazwyczaj dokonują płatności za pomocą jednej z trzech podstawowych metod:

– Szybki e-przelew (tzw. „pay-by-link”). Przy wyborze płatności za pomocą pay-by-link klient zostaje przekierowany bezpośrednio na stronę swojego banku, gdzie czeka już na niego automatycznie uzupełniony przez system formularz przelew. Cały czas za pomocą tej metody dokonywanych jest w część płatności online.

– Płatności kartą. Jeżeli klient zdecyduje się opłacić zamówienie za pomocą karty, system prosi go o uzupełnienie danych karty: jej numeru, daty ważności oraz kodu CVV/CVC (trzycyfrowego kodu weryfikacyjnego).

Płatności online można dokonywać za pomocą wszystkich rodzajów kart płatniczych. To jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sposobów płatności w Internecie – wg danych NBP, w II kwartale 2017 r. dokonano blisko 30 proc. transakcji kartami online więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie!

– Płatności portfelami cyfrowymi. Portfele cyfowe (e-portfele) polegają one na udostępnieniu użytkownikowi wirtualnego konta, na którym może on deponować swoje środki, a następnie wykorzystywać je do przeprowadzania płatności bezgotówkowych w czasie rzeczywistym. jednorazowa rejestracja pozwala później dokonywać płatności z rachunku powiązanego z kartą, bez konieczności ponownego ręcznego przepisywania danych karty.

Blik – To stosunkowo nowy system płatności bezgotówkowych, stworzony w Polsce przez grupę kilku banków – dlatego też nie będzie on dostępny dla wszystkich klientów. Płatność przy pomocy Blika odbywa się poprzez wygenerowanie przez klienta w aplikacji na swoim telefonie krótkoterminowego, sześciocyfrowego kodu.  

Metod płatności online istnieje znacznie więcej (np. płatności ratalne, przelewy tradycyjne itp.). Zastanawiając się, jakie metody płatności online wprowadzić do naszego sklepu, musimy pamiętać, że nie zawsze więcej znaczy lepiej.

Świat płatności to generalnie świat ciągłych innowacji. Na pewno warto wyróżnić dwie, które dopiero powoli będą wychodzić na światło dzienne. Pierwszy to wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji (AI – artificial inteligence) Można sobie wyobrazić, że coraz częściej wykorzystywane w obsłudze sklepów internetowych chat-booty będą mogły podpowiedzieć klientowi najlepszą metodę płatności z dostępnych. Z drugiej strony dobrze zbudowany algorytm pomoże w odpowiednim zarządzaniu środkami od klientów w back-office poprzez narzędzia cash management nowej generacji, co zapewni lepszą kontrolę i ograniczenie kosztów obsługi płatności po stronie merchanta. Coraz więcej mówi się również o usługach umożliwiającej zdalną identyfikację klienta i podpisywanie przez niego umów przez Internet z wykorzystaniem metod znanych do tej pory z finansów (karty płatnicze, narzędzia logowania do bankowości elektronicznej), co może być przydatne w usługach B2B lub przy usługach abonamentowych (np. karnet na siłownię) lub po prostu wymagających formy dokumentowej (np. usługi finansowe). Takie usługi będą mogli proponować na rynku e-commerce operatorzy płatności rozszerzający swój dotychczasowy wachlarz usług lub inne podmioty.