Analiza danych i logistyka

Coraz częściej podnosi się temat zmian, jakie zachodzą w transporcie po wpływem nowoczesnych technologii. Jak mówi Michał Bałakier, Dyrektor Generalny DKV Euro Service Polska: „Jesteśmy w samym środku rewolucji, która wykorzystuje potężną siłę analityki danych. Od przemysłu 4.0, przez technologie chmurowe, zakupy internetowe, po śledzenie konsumenta. Dziś także na czas patrzy się inaczej. Klikamy w klawisze i produkt znajduje się pod drzwiami następnego dnia, a nie za dwa tygodnie. Rynek logistyczny musi się na to przygotować, bo dobra nie przemieszczają się wirtualnie. Ktoś je musi przewieźć. Teraz odległości między punktami logistycznymi wnoszą często po kilkaset kilometrów. Pod presją konsumenta, w którymś momencie będą musiały dojść do 30-50 km.”

Firma skorzystała też z potencjału big data przy projektowaniu nowego urządzenia do rozliczania opłat drogowych w europejskim systemie EETS. DKV Box EUROPE przede wszystkim umożliwia wymianę wielu urządzeń wożonych dziś na przednich szybach przez kierowców na tylko jeden box. Oprócz tego oznacza to uproszczenia w administracji, czyli jedną fakturę za wszystkie opłaty drogowe. Ponadto w przypadku kiedy urządzenie jest zintegrowane z pojazdem oraz GPS, ma ono możliwość gromadzenia i analizowania danych dotyczących pozycji samochodu, sposobu jazdy kierowcy, liczby przystanków. Może przetwarzać różne parametry pracy pojazdu, zmiany pogody czy warunków drogowych. Możliwości są niemal nieograniczone. System budowany jest w ten sposób, aby wszystkie dane otrzymywał menedżer floty, który, dzięki ich inteligentnej obróbce, ma możliwość na bieżąco podnosić skuteczność działania floty pojazdów. To realnie przekłada się na obniżenie kosztów i przyspieszenie usług transportowych.

Tankowanie z aplikacją

Jednak to nie wszystkie plusy analizy danych. Właśnie dzięki wykorzystaniu big data powstała aplikacja mobilna „DKV”, która wskazuje najtańsze punkty tankowania przy wybranej trasie. Informacje te prezentowane są w czasie rzeczywistym i obejmują 4200 stacji w Polsce i ponad 68 000 w całej Europie. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ narzędzie pozwala oszczędzić aż do 40 groszy na litrze. Oprócz cen paliwa, aplikacja pokazuje aktualne natężenie ruchu na trasach dojazdu do stacji. Każda z nich jest szczegółowo opisana, uwzględniając przy tym dostępne serwisy, myjnię czy sklep. To w znacznym stopniu umożliwia strategiczne planowanie tankowań dla aut flotowych.