Podstawą prowadzenia biznesu we franczyzie jest fakt, iż koncept jest już przetestowany – działa na rynku od dłuższego czasu, stabilnie się rozwija a wszystko to możemy sami sprawdzić.

Dlaczego franczyza jest bezpieczna? Świadczą o tym twarde dane. Kiedy samodzielnie zakładamy i prowadzimy własną firmę, szanse że dotrwa ona do swoich drugich urodzin są… dość małe. Udaje się to jedynie w 10 proc. przypadków. Ale jeśli zdecydujemy się na prowadzenie biznesu franczyzowego, szansa na zdmuchnięcie dwóch świeczek na torcie rośnie do 90 proc. Pamiętajmy o tym, że stuprocentowego powodzenia nikt nie może nam zagwarantować.

Warto przy tym rozprawić się z kilkoma mitami dotyczącymi franczyzy i wyjaśnić najważniejsze kwestie, szczególnie dotyczące powodzenia biznesu. Franczyza to układ, w którym za pomysł i przepis na biznes musimy zapłacić i związać się umową na kilka lat. Kwoty są bardzo różne i zależą od siły konceptu franczyzowego, ale większość biznesów franczyzowych jest przystosowanych do naszej siły nabywczej. Obecnie w Polsce działa ponad 150 sieci franczyzowych, do których można dołączyć, inwestując nie więcej niż 50 tysięcy złotych. Wiele z nich wymaga posiadania kilku czy kilkunastu tysięcy.

Ile jest wszystkich sieci franczyzowych w Polsce? W dotychczasowych analizach pojawiają się różne liczby, na ogół mocno przeszacowujące rynek franczyzy. Akademia Rozwoju Systemów Sieciowych dogłębnie zbadała wszystkie segmenty rynku. Udało nam się oszacować, że obecnie w naszym kraju działa ok. 500 sieci franczyzowych. Pod uwagę wzięliśmy firmy, które rzeczywiście zbudowały stabilną sieć, opartą na sprawdzonym know-how, a nie jedynie podjęły taką próbę.

Można się czasem spotkać z twierdzeniem, że „franczyza to kapitał zagraniczny”. Nic bardziej mylnego. Sieci franczyzowe działające na naszym rynku w większości są polskie – dwie trzecie z nich powstało w naszym kraju, nie jest to więc jakiś „obcy kapitał”. Zresztą wiele polskich sieci rozwija się również poza granicami kraju.

Oszczędność czasu – wartość nie do przecenienia

Zbudowanie własnego biznesu zajmuje go sporo czasu, franczyza zaś pozwala go oszczędzić. Dawca licencji umie precyzyjnie określić ile czasu zajmie uruchomienie firmy, ma bowiem dane z innych placówek a także opracowane procedury i strategie. Nie bez przyczyny mówi się, że kiedy otwierasz swój biznes samodzielnie kosztuje cię to dwa razy więcej i trwa dwa razy dłużej niż zakładałeś.

Czy niepowodzenia się zdarzają?

Owszem. Nikt nie może zagwarantować pełnego sukcesu. Paradoksalnie jednak najczęstszą przyczyną niepowodzeń biznesów franczyzowych są… sami franczyzobiorcy, próbujący na siłę ulepszać działający system lub nie stosujący się do zasad według których działa sieć.

Podczas szukania ofert franczyzowych zachowajmy pewną dozę ostrożności. Po pierwsze – wybierajmy taki biznes, który jest zgodny z naszymi umiejętnościami i charakterem. A po drugie – zwróćmy uwagę na to, czy oferta franczyzowa dotyczy naprawdę sprawdzonego biznesu a nie jest jedynie pomysłem na jego prowadzenie. Wiedza, którą franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy musi być efektem lat pracy, doświadczeń i porażek.