Leasing na polskim rynku jest znany i lubiany. Firmy i przedsiębiorcy powszechnie korzystają z niego w celu finansowania floty samochodowej. Leasing w zasadzie doskonale zastępuje kredyt samochodowy, ponadto poprawne korzystanie z tego produktu umożliwia osiągnięcie korzyści podatkowych.Leasingować można praktycznie wszystko: od maszyn i urządzeń, po budynki, np. w ramach tzw. leasingu zwrotnego. Obecnie na rynku działa ok. 110 firm leasingowych, z których usług korzysta blisko 180 tys. podmiotów. Łączna wartość wyleasingowanych środków przekracza 35 mld zł.

Drugim, nieco bardziej skomplikowanym produktem dedykowanym przedsiębiorcom jest faktoring. Jego popularność rośnie – obroty firm faktoringowych w 2015 roku przekroczyły 134 mld zł, a z ich usług korzysta już 7 tys. przedsiębiorstw. Są to m.in. przedsiębiorstwa z branży stalowej, paliwowej, motoryzacyjnej i spożywczej (eksportowe). W dużym skrócie, faktoring to sposób na zapewnienie płynności w firmie – największą bolączką przedsiębiorców wciąż są tzw. zatory płatnicze. Faktoring polega na tym, że firma wystawiająca fakturę z odroczonym terminem płatności, a jest ich w Polsce ok. 100 tysięcy, przekazuje ją także do faktora, który od razu wypłaca wystawcy kwotę z faktury. Gdy kontrahent płaci, pieniądze trafiają na konto faktora i transakcja jest rozliczona. Jeśli nie zapłaci, to w zależności od przyjętego modelu faktoringu, windykacja należności jest po stronie faktora (faktoring pełny) lub wystawcy faktury (niepełny).

Eliminacja zatorów

Firmy korzystające z faktoringu w zasadzie prawie całkowicie wyzbywają się problemu zatorów płatniczych. To poprawia bilans przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – ułatwia także dostęp do kredytu bankowego. Ile to kosztuje? To zależy od rodzaju transakcji, branży, historii firmy i indywidualnych negocjacji. Ceny są różne – uśredniając można przyjąć, że zaczynają się już od 1 proc. wartości faktury. Naturalnie nie jest to produkt dla każdego. Faktoring niekoniecznie sprawdza się w przypadku firm niskomarżowych, gdzie najistotniejsze znaczenie dla kształtowania rynku ma konkurencja cenowa. Ponadto skierowany jest on przede wszystkim do relacji B2B. Najwięksi faktorzy działający w Polsce powiązani są z bankami. To sprawia, że ceny usług faktoringowych mogą wzrosnąć na skutek m.in. wprowadzenia podatku bankowego. Jednak paradoksalnie rynek upatruje w tym szansę, bo spadek dostępności kredytów bankowych, może zwrócić uwagę przedsiębiorców właśnie na faktoring, który chociaż podrożeje, w końcowym rozrachunku będzie tańszy niż np. kredyt obrotowy.

Przyszłość faktoringu i leasingu

W Polsce na ten moment działa ok. 2 mln firm. Największe problemy przedsiębiorców to wysokie koszty podatkowe, wysoka cena pozyskania kapitału, zatory płatnicze oraz uciążliwie obowiązki administracyjne. Produkty takie jak leasing i faktoring ciągle ewoluują, stają się coraz bardziej przystępne, proste i zrozumiałe, ale korzystanie z nich nie jest obowiązkiem przedsiębiorcy – to są usługi, za które się płaci, dlatego należy je wybierać w sposób mądry i przemyślany, również pod kątem strategii rozwoju firmy. Na rynku jest wiele ofert – produkt skrojony na miarę potrzeb będzie korzystny, z kolei ten niedopasowany może przyczynić się do poważnych kłopotów finansowych. Niemniej, nowoczesne usługi finansowe dla firm, wbrew pozorom w większym stopniu wpływają na rozwój przedsiębiorczości, niż często czcze zapowiedzi polityków.