oświadczenie zakupowe rozpoczyna się̨ od wybrania produktu w sklepie, potem następuje dokonanie płatności, wybranie formy dostawy i oczekiwania na przesyłkę̨. Amazon na Manhattanie dostarcza zakupy dla klientów PRIME NOW w czasie wynoszącym jedną godzinę̨. Magazyn zlokalizowany jest w biurowcu w sercu dzielnicy, jest w nim ograniczona liczba produktów objętych ultra szybką dostawą. Asortyment zmienia się̨ w ciągu roku, zimą dostępne były np. skrobaczki do szyb samochodowych i łopaty do śniegu, a latem – okulary przeciwsłoneczne. Klienci zamawiają̨ głównie produktu gospodarstwa domowego i artykuły spożywcze. Firma podjęła podobne działania w Berlinie, przestrzeń handlową w centrum miasta adaptuje pod magazyn, dzięki któremu będzie w stanie zapewnić dostawę̨ w ciągu dwóch godzin. Sam sposób składowania produktów w tych magazynach jest taki sam, jak w pozostałych magazynach Amazona. W przypadku sprzedaży internetowej określonych produktów o wyborze lokalizacji magazynu decydować będzie grupa docelowa (kupujący) oraz planowany zasięg dostaw i strategia firmy dotycząca czasu dostawy. Są̨ e-sklepy, które decydują̨ się̨ na magazynowanie produktów w pobliżu lotniska, bo obsługują̨ klientów zagranicznych i korzystają̨ z wysyłek lotniczych. Zazwyczaj ten sam magazyn umożliwia dostawę̨ tego samego dnia na terenie miasta, obok którego zlokalizowane jest lotnisko. Tradycyjne magazyny dystrybucyjne zlokalizowane są zwykle w centralnej Polsce i z nich realizowane są dostawy do odbiorców hurtowych.

Magazynowanie

Sposób magazynowania produktów uzależniony jest przede wszystkim od ich rodzaju. Największym wyzwaniem są̨ produkty świeże, dostępne w e-marketach spożywczych. Wymagają̨ określonej temperatury przechowywania, miejsce składowania podlega procedurom jakościowym, a sam magazyn wymaga zatwierdzenia i podlega kontroli Państwowego Inspektoratu Sanitarnego.

Magazyn, w którym obsługiwane są̨ zamówienia internetowe, jest podzielony na strefy. Miejsce przechowywania produktów i strefę̨ przyjęć, w której przyjmowane są̨ dostawy od kontrahentów. Profesjonalne magazyny dedykowane e-commerce muszą zorganizować pracę nieco inaczej niż tradycyjny magazyn. Bardzo często wymagane jest ekspresowe przyjęcie produktów do magazynu przy jednoczesnym sprawdzeniu poprawności dostawy, ponieważ dostarczane produkty są już sprzedane odbiorcom końcowym.

Najczęściej stosowaną formą unifikacji informacji o produkcie są̨ powszechnie znane kody kreskowe, które są̨ niezbędnym minimum przy współpracy z dostawcami, ponieważ pozwalają̨ na szybką identyfikację dostarczonego produktu. Zwiększająca się̨ popularność technologii beacon może w najbliższej perspektywie zrewolucjonizować sposób weryfikacji dostaw do magazynu i samej gospodarki magazynowej. Odpowiednio oznaczone beaconami produkty mogą̨ być przeliczone i wprowadzone do systemu przy wstawianiu ich do magazynu, a inwentaryzacja towaru odbywać się będzie na zasadzie przejścia magazyniera z urządzeniem odczytującym beacony przez alejkę̨ magazynową, bez potrzeby przeliczania produktów przez pracownika.