Liczba franczyzodawców na naszym rodzimym rynku przekracza właśnie tysiąc podmiotów. Liczba franczyzobiorców natomiast przekroczyła 60 tysięcy, a każdego roku ma ich przybywać ponad trzy tysiące.

Jakie czynniki decydują o popularności takiej formy prowadzenia biznesu?

Przede wszystkim stosunkowo niewielki kapitał potrzebny na rozpoczęcie działalności. Wchodząc we współpracę z siecią korzystamy też ze sprawdzonego modelu biznesowego, marki, której zaufali klienci, logotypu i wszelkich narzędzi potrzebnych do uruchomienia biznesu wraz z pełnym know-how. Wszystko to znacząco ogranicza ryzyko niepowodzenia. Dodatkowo zyskujemy pełną komunikację marketingową oraz reklamę, którą gwarantuje właściciel marki. Inną zaletą dobrych i sprawdzonych systemów franczyzowych są stosunkowo szybko pojawiające się zyski, na które wpływa znajomość marki wśród klientów na danym rynku.

Brak doświadczenia w biznesie lub określonej branży nie stanowi przeszkody przy rozpoczęciu działalności, franczyzobiorca otrzymuje od franczyzodawcy pełne przygotowanie, wszelkie niezbędne szkolenia wstępne i okresowe oraz pełne wsparcie organizacyjne i operacyjne.

Obok wszystkich niewątpliwych zalet franchisingu taka forma prowadzenia działalności ma również swoje wady. Jedną z nich są kontrole ze strony franczyzodawcy dotyczące świadczonych usług oraz sprzedawanych towarów. Z drugiej strony kontrole pozwalają utrzymywać określony poziom, który zdecydowanie przekłada się na przychód franczyzobiorcy. Wymaga to jednak dostosowania się do twardych niezmiennych zasad partnera. Biznes w postaci franczyzy wymaga również opłaty wstępnej oraz opłat licencyjnych – okresowych. Wszystkie niecelne decyzje franczyzodawcy działają w dużej mierze na szkodę właściciela placówki. Część systemów jest też ograniczona terytorialnie – partnerzy mogą działać jedynie w określonych granicach, np. jednego województwa.

Franchising to biznes dla przedsiębiorczych osób, które marzą aby pracować na własny rachunek, przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka jakie z tym się wiąże. Przy wsparciu dużej i znanej na rynku marki oraz mając zapewniony sprawdzony sposób i know-how na biznes dużo łatwiej jest osiągnąć przychody i przetrwać wśród konkurencji. Franczyza to dobry pomysł na start. Podczas przygody z tym rodzajem biznesu nabierzemy cennego doświadczenia i obycia oraz zdobędziemy cenną sieć kontaktów, która w przyszłości może zaowocować.