Od wielu lat sektor sprzedaży bezpośredniej w Polsce notuje stabilny i dynamiczny wzrost, zyskując na popularności i dając zajęcie ponad 900 tys. osób. Stanowi przy tym doskonałą okazję zarobkowania w formie pracy dodatkowej i na zasadzie samozatrudnienia. Pracę w charakterze sprzedawcy bezpośredniego może podjąć niemalże każdy, bez względu wiek, zawód, wykształcenie, miejsce zamieszkania. Daje ona wiele możliwości m.in.: zakupu na własny użytek wysokiej jakości produktów po niższych cenach, poznawania nowych ludzi, ale przede wszystkim niezależność - możliwość bycia swoim własnym szefem oraz umożliwia rozwój umiejętności biznesowych i interpersonalnych. Pozwala decydować o czasie i liczbie godzin poświęcanych na pracę. Zakres współpracy z firmą sprzedaży bezpośredniej zależy od kandydata, jego chęci i możliwości zaangażowania. Zdecydowana większość osób współpracujących z firmami sektora traktuje zajęcie jako dodatkowe źródło dochodów. Gdy dystrybutor czy konsultant decyduje się zachęcać do współpracy inne osoby i budować grupę biznesową, poświęcać więcej czasu temu zajęciu, taka współpraca może być znaczącym lub wręcz podstawowym źródłem dochodów, dając wiele satysfakcji i  możliwość budowania trwałych, długofalowych relacji z ludźmi.

Jak zrobić pierwszy krok?

Firmy tradycyjne, jednopoziomowe, zatrudniają sprzedawców na umowach agencyjnych, wypłacając prowizję od sprzedanych produktów. Tu kandydaci zgłaszają się na ogół samodzielnie, ale także z rekomendacji działających agentów. Procedury w firmach sieciowych wyglądają nieco inaczej: kandydata na ogół wprowadza osoba już współpracująca z firmą, która zarekomenduje kandydaturę i przyjmie „nowicjusza” do swojego zespołu. Nie jest to jednak obligatoryjnym wymogiem. Jeśli potencjalny kandydat nie zna nikogo z firmy, z którą chce podjąć współpracę, może skorzystać ze strony internetowej przedsiębiorstwa i wybrać sekcję Dołącz do nas lub Zostań Konsultantem. Zainteresowani znajdą na oficjalnych stronach firm wskazówki, jak nawiązać taką współpracę. Podjęcie współpracy nie wymaga dużych nakładów finansowych. Zwykle jedynym kosztem jest założenie własnej firmy (jeśli kandydat chce sprzedawać produkty osobom trzecim) i zakup tzw. pakietów startowych lub koszt rejestracji, ale w wielu przedsiębiorstwach nawet to odbywa się bezpłatnie. Kandydat na konsultanta samodzielnie dokonuje wyboru najodpowiedniejszego pakietu, który zazwyczaj obejmuje materiały edukacyjne, katalogi, próbki produktów. Współpracę z firmą sprzedaży bezpośredniej można rozpocząć zwykle na różnych poziomach zaangażowania, m.in.:

  • zakup produktów na potrzeby własne po niższych cenach
  • zakup produktów do odsprzedaży
  • zapraszanie do współpracy innych osób (tworzenie własnej grupy konsultantów).

Niezależność i szerokie perspektywy

Uczciwe firmy sprzedaży bezpośredniej oferują osobom współpracującym wsparcie umożliwiające rozwój zawodowy i osobisty. Sprzedawcy uczestniczą w wielostopniowych, bezpłatnych szkoleniach marketingowych i produktowych. Do wyboru mają także bogaty wachlarz szkoleń płatnych w przystępnych cenach, zyskując wiedzę z zakresu tworzenia i wdrażania biznes planów, prowadzenia własnych szkoleń czy budowania biznesowej grupy konsultantów. Mają szansę spróbowania własnych sił w zakładaniu i prowadzeniu własnego biznesu. Żadna z firm nie narzuca zasad współpracy, decyzja należy do kandydata. Sprzedaż bezpośrednia to biznes oparty na budowaniu trwałych i długofalowych relacji z ludźmi i na etyce w działaniach. W zawodzie odnajdzie się każdy, kto lubi i ceni sobie kontakt z drugim człowiekiem. Konsultanci potwierdzają, że praca w sprzedaży bezpośredniej kształtuje charakter. Dla osób ambitnych, działających etycznie i w zgodzie z zasadami współżycia społecznego, będących profesjonalnymi ekspertami i doradcami konsumenta, sprzedaż bezpośrednia jest szansą nie tylko na spróbowanie własnych sił w biznesie, ale przede wszystkim - w dłuższej perspektywie – na zbudowanie rzetelnego przedsiębiorstwa i stabilnej przyszłości dla siebie i swojej rodziny.

Wynagrodzenie

Jak w każdej dziedzinie uzależnione jest przede wszystkim od stażu i czasu poświęconego na pracę. Osoby oddające się zajęciu niejako w pełnym wymiarze (40 godzin tygodniowo i więcej) i współpracujące z firmą od kilku lat, mogą zarobić powyżej 5 tys. zł miesięcznie. Najwięcej zarabiają konsultanci z najdłuższym stażem, doświadczeniem i ci najbardziej zaangażowani. Ich miesięczne dochody sięgają kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Poziom osiąganych dochodów tak naprawdę zależy od sprzedawcy, który samodzielnie decyduje, ile godzin chce poświęcić na to zajęcie, i jakie dochody chce osiągnąć.