Małe przedsiębiorstwo zazwyczaj wiąże się z dużym wyzwaniem dla jego właściciela. Poświęcony czas i energia, które mają służyć stałemu rozwojowi projektu wiąże się z wieloma wyrzeczeniami w życiu prywatnym. Dlatego tak ważne jest, aby poświęcony czas przekładał się na sukces firmy, a nie obawy o zdarzenia losowe, przed którymi każdy przedsiębiorca powinien się zabezpieczyć. Patrząc na charakter i skalę prowadzonego biznesu najpopularniejsze ubezpieczenia dla MSP w dużej mierze pokrywają się z produktami przeznaczonymi dla klienta prywatnego.

Najczęściej przedstawiciele segmentu MSP decydują się na szeroko rozumiane ubezpieczenie mienia. Wybór ten jest zazwyczaj oczywisty, ponieważ zazwyczaj głównym kosztem rozpoczęcia i prowadzenia biznesu są maszyny, samochody służbowe, sprzęt IT czy też wynajem i utrzymanie nieruchomości, w której siedzibę ma firma. Oferta produktów, które możemy znaleźć w portfolio ubezpieczycieli jest bardzo szeroka, dlatego z łatwością znajdziemy produkt pasujący do potrzeb przedsiębiorcy, w tym do charakteru prowadzonej działalności. Natomiast dzięki wykupionej polisie ochronimy firmę przed zaskakującymi kosztami napraw czy zakupu nowego mienia zniszczonego w wyniku m.in. zalania, pożaru czy kradzieży w wyniku włamania do siedziby firmy.

Z tej grupy ubezpieczeń warto wyróżnić polisy komunikacyjne, czyli odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz autocasco (AC). Pierwsze jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Korzyść dla firmy z jej posiadania jest jednak znacząca – jeżeli samochodem służbowym zostanie wyrządzona szkoda (wypadek lub kolizja) odszykowanie lub świadczenia poszkodowanemu wypłaci za przedsiębiorcę ubezpieczyciel. Oznacza to, że budżet firmy nie zostanie obarczony np. kosztem renty dla poszkodowanego lub naprawy jego auta. W tej sytuacji problemem może być jednak zniszczone firmowe auto, które np. dla firmy transportowej lub taksówkarza jest niezbędne do prowadzenia biznesu. Ratunkiem dla przedsiębiorcy okazać się może polisa AC. To dzięki nie ubezpieczyciel pokryje koszt naprawy auta, a w zależności od zakresu polisy, może również sfinansować wynajem samochodu zastępczego. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie AC jest dobrowolne, a zakres ochrony przedsiębiorca może dopasować do swoich oczekiwań.

Równie istotną funkcję jak OC komunikacyjne spełnia OC zawodowe, które chroni firmę przed finansowymi skutkami popełnienia błędu, który negatywnie odbija się na kliencie, np. naliczenie odsetek w wyniku źle policzonego podatku przez księgowego. Ten zawód, jak również wiele innych jest zobligowany do wykupienia polisy OC. Pozostali przedsiębiorcy również powinni się nad nią zastanowić, gdyż wypadki lub błędy mogą się zdarzyć nawet najlepszym.