iększość z tych barier w rozruszaniu firmy wynika z braku doświadczenia i wiedzy początkującego przedsiębiorcy. Prowadzenie biznesu jest jak jazda samochodem, gdzie naraz trzeba wykonywać wiele różnych czynności rękoma i nogami, zwracać uwagę na znaki drogowe, limity prędkości, a szczególnie na innych kierowców i pieszych. Dlatego zanim wyjedzie się na drogę, każdy przyszły kierowca przechodzi szkolenie zaczynając od absolutnych podstaw. Owszem, da się nauczyć jazdy samochodem zupełnie samemu, ale trwa to o wiele dłużej i po drodze możemy narobić sporo szkód sobie i naszemu otoczeniu.

Podobnie jest w biznesie: można uczyć się wszystkiego na własną rękę, przekopać cały internet i stać się uosobieniem nauki na własnych błędach. Jednak biznes polega na byciu efektywnym, korzystaniu ze skrótów, uczeniu się ze wszystkich dostępnych źródeł i korzystaniu z pomocy mądrzejszych od siebie. Takie możliwości oferują programy akceleracyjne.

Nie bez powodu zwane często „szkołami dla startupów”, programy akceleracyjne (akceleratory) są kursami, podczas których początkujący przedsiębiorcy mają okazję poznać podstawowe zagadnienia związane z rozpoczęciem i prowadzeniem biznesu na wczesnym etapie. Dzięki rozległym sieciom kontaktów, akceleratory posiadają dostęp do dużej liczby mentorów i ekspertów, również z zagranicy, z wielu dziedzin. Jako uczestnik programu zyskujesz unikalną możliwość porozmawiania o Twoim biznesie z tymi osobami w bardzo bezpośredni sposób, a nie tylko słuchania ogólnikowych porad wygłaszanych ze sceny. Co więcej, wokół akceleratorów często gromadzą się firmy, które są otwarte na wykorzystywanie rozwiązań członków programu, a więc mogą stać się pierwszymi klientami. To stanowi świetną okazję do rynkowej weryfikacji pomysłu. Niektóre duże przedsiębiorstwa same prowadzą takie programy i udostępniają swoją infrastrukturę do testów – coś, co niesłychanie ciężko wywalczyć będąc niezależnym startupem. Ważną korzyścią jest też dostęp do społeczności absolwentów programu akceleracyjnego: firm, które przeszły już podobną ścieżkę i mogą podzielić się swoim doświadczeniem.

W trakcie trwania programu akceleracyjnego często organizowane są wykłady i warsztaty na tematy bardzo aktualne dla początkujących przedsiębiorców: jak przeprowadzić badanie rynku, jak zwalidować pomysł (ang. validate, tj. sprawdzić, czy takie rozwiązanie jest potrzebne), jak pisać biznes plan, jak pozyskać pierwszych klientów, jak rekrutować pracowników, jak rozmawiać z inwestorem i tak dalej…

Każdy akcelerator posiada swoje własne kryteria akceptacji uczestników, pośród których często znajdziemy na przykład posiadanie gotowego produktu, użytkowników lub płacących klientów. W Polsce akceleratory prowadzone są głównie przez fundusze inwestycyjne lub przez duże firmy. Warto jednak zainteresować się programami za granicą, gdyż oferują od razu dostęp do bardziej chłonnego rynku międzynarodowego.

Wiele akceleratorów, chociaż nie wszystkie, inwestuje w twoją firmę kiedy zostajesz zaakceptowany do uczestnictwa w programie. Jest to o tyle ważne, że zazwyczaj jest to inwestycja w zamian za niewielki procent udziałów, a na tak wczesnym etapie nie ma zbyt wielu innych możliwości pozyskania kapitału. Co więcej, akcelerator inwestując w twój biznes staje się udziałowcem i zależy mu jeszcze bardziej na Twoim sukcesie, aby osiągnąć jak najwyższy zwrot z inwestycji.