onkurencja jest coraz większa, podobnie jak potrzeby i oczekiwania tej grupy firm. Aby im sprostać instytucje finansowe coraz częściej prowadzą badania oraz wywiady z potencjalnymi klientami. Okazuje się jednak, że można pójść o krok dalej i stworzyć z nimi produkt. Jedną z firm, która opracowała własny model współtworzenia produktów z klientami jest Faktoria, działająca pod skrzydłami Nest Banku.

Z badania przeprowadzonego przez instytut SW Research* wynika, że prawie 61 proc. właścicieli małych firm chciałoby uczestniczyć w tworzeniu produktów finansowych, z których będzie korzystać – Przedsiębiorcy są świadomi swoich potrzeb i chcą być traktowani jak partnerzy, z którymi się rozmawia i proponuje realne rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie w biznesie. – mówi Joanna Tomala, Członek Zarządu, Dyrektor ds. produktów i procesów w Faktorii. Projektując produkty w różnych firmach analizowaliśmy potrzeby przedsiębiorców, zdiagnozowane na podstawie badań, i na ich bazie tworzyliśmy koncepcję danej oferty. ­W Faktorii postanowiliśmy pójść o krok dalej – nie tylko pytamy przedsiębiorców o potrzeby i oczekiwania, ale także wchodzimy z nimi w dialog i konfrontujemy nasze pomysły z ich doświadczeniem dodaje Joanna Tomala.

Faktoria, działająca pod skrzydłami Nest Banku, jest jedną z pierwszych firm na rynku, które zaprojektowały swoją ofertę na drodze warsztatów współtworzenia realizowanych z klientami. Koncepcja każdego nowego produktu Faktorii współtworzona jest podczas warsztatów, w których uczestniczą jego bezpośredni odbiorcy – mikroprzedsiębiorcy z różnych regionów Polski – Do tworzenia produktów podchodzimy holistycznie. Na podstawie naszej wiedzy, doświadczenia, wstępnych badań oraz danych statystycznych tworzymy szeroką koncepcję. W ten sposób powstaje ogólna wizja produktu, która jest punktem wyjścia do warsztatów– mówi Joanna Tomala.

Celem warsztatów współtworzenia jest nie tylko poznanie potrzeb i oczekiwań klientów, ale przede wszystkim realizacja ich sugestii oraz pomysłów. – W Faktorii wierzymy, że dobrze działająca firma to nie tylko zysk i pieniądze, ale także satysfakcja z osiągnięć. Słuchamy naszych klientów i robimy wszystko, aby tworzyć produkty, które będą dla nich całkowicie użyteczne. Zdajemy sobie sprawę, że nawet nasze wieloletnie doświadczenie może nie wystarczyć w konfrontacji z rzeczywistością biznesową w jakiej działają. Małe i średnie firmy muszą mierzyć się z wyzwaniami rynkowymi, o których możemy nie mieć nawet pojęcia, a które mogą doprowadzić do ich upadku – mówi Joanna Tomala.

Jak reagują na takie podejście uczestnicy warsztatów? – Wielokrotnie miałam wrażenie, że jako przedsiębiorca jestem dla banków i innych instytucji petentem, a nie partnerem. Warsztaty współtworzenia uświadomiły mi, że Faktoria myśli inaczej – mówi jeden z przedsiębiorców.

Efektem każdych warsztatów Faktorii jest produkt, który zostaje wprowadzony do regularnej oferty. Mogą z niego korzystać wszyscy nowi i obecni klienci. Firma zaprasza wszystkich klientów do aktywnego udziału zarówno w procesie tworzenia, jak i dalszego rozwijania produktów.

Faktoria chce umożliwić małym i średnim firmom w Polsce budowanie przewag konkurencyjnych i pozycji solidnego partnera w biznesie. Będzie ich wspierać w rozwijaniu usług oraz produktów bez obaw o bezpieczeństwo finansowe.

 


 
* Badanie zrealizowane w dniach 21.09-03.10.2018 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1030 ankiet z osobami prowadzącymi mikro i małe przedsiębiorstwa.