zy patrząc na tempo rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce można powiedzieć, że Polacy szybko przekonali się do używania kart zamiast gotówki?

Zdecydowanie tak. Widać to np. we wnioskach z badania, które przeprowadziliśmy z instytutem badawczym ARC Rynek i Opinia. Wynika z nich, że Polacy zaczynają traktować płatności bezgotówkowe jak coś naturalnego, podobnie jak wodę w kranie. Oczekują możliwości zapłacenia kartą lub telefonem praktycznie wszędzie i nie noszą gotówki. W efekcie coraz częściej zdarza się, że jeśli nie mają możliwości zapłacenia kartą lub telefonem, rezygnują z zakupu i idą w inne miejsce. Możliwość bezgotówkowego płacenia w okolicznych placówkach handlowo usługowych stała się nawet jednym z kluczowych czynników wyboru miejsca zamieszkania. Aż 78 proc. badanych, zwraca na to uwagę. Dla 68 proc. czynnik ten jest ważniejszy niż bliskość rodziny i przyjaciół. To mówi bardzo wiele o nastawieniu do płacenia bezgotówkowego. Coraz więcej firm także przekonuje się, że wprowadzenie nowoczesnych form płatności ma wpływ na zwiększenie obrotów i przyciąga klientów.

Jak rozwija się rynek płatności bezgotówkowych? Jaką rolę w jego rozwoju spełnia program Polska Bezgotówkowa i jaka jest rola eService w tym programie?

Program Polska Bezgotówkowa jest jednym z najważniejszych motorów dynamicznych zmian jakie zachodzą na rynku. Widzimy wzrost zainteresowania wśród przedsiębiorców, instytucji publicznych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki niemu, w ciągu zaledwie sześciu miesięcy ponad 72 tysiące przedsiębiorców bezkosztowo uruchomiło u siebie płatności bezgotówkowe. To ważny element ogromnego, blisko 17 proc. wzrostu liczby terminali płatniczych w Polsce. Mamy w tym swój niemały udział. Bardzo aktywnie uczestniczymy w programie i oferujemy warunki mocno wykraczające ponad standard, np. nowoczesne terminale Smart D220, które oddajemy klientom na własność – bez opłat.

Nowoczesna firma. Co powinno ją wyróżniać?

Podstawą nowoczesnej firmy jest to, że potrafi rozpoznać potrzeby swoich klientów i zachodzące w nich ciągłe zmiany, a następnie dostosować się do nich w jak najkrótszym czasie. Dla przykładu, eService cały czas pracuje nad zwiększeniem dostępności płatności bezgotówkowych w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, w dużych firmach, jak i małych punktach handlowo-usługowych oraz urzędach.

Byliśmy pierwszym agentem rozliczeniowym w Polsce, który uruchomił płatności zbliżeniowe. Dziś nasz kraj jest w światowej czołówce państw korzystających z tej formy płatności, a my zajmujemy niekwestionowaną pozycję lidera naszego rynku.

Nowoczesna firma powinna też umieć korzystać z zalet nowych technologii. Niezależnie od branży, w której działa, przedsiębiorstwo może zdobyć przewagę konkurencyjną jeśli zainwestuje w najnowsze rozwiązania, które wcale nie muszą być drogie. Dzięki programowi Polska Bezgotówkowa przedsiębiorcy mogą wdrożyć bezprzewodowe terminale Smart D220 zamawiając je przez internet za pomocą kilku kliknięć. Takich zmian oczekują teraz klienci.

Gdzie firmy zainteresowane programem Polska Bezgotówkowa mogą szukać niezbędnych informacji?

Informacje można znaleźć na przykład na stronie www.bezgotowki.pl. To portal przygotowany z myślą o wygodzie i oszczędności czasu przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z programu. Znajdą tam wszystkie warunki uczestnictwa, wybiorą typ i liczbę potrzebnych terminali, a następnie mogą podpisać umowę bez konieczności załatwiania uciążliwych formalności – w zaledwie kilka minut, bez wychodzenia z biura czy domu.

Firma eService jest pionierem w dziedzinie dostawy usług związanych z płatnościami zbliżeniowymi. Pierwsza taka płatność w Polsce przeszła przez Wasze "ręce" dokładnie 11 lat temu.

12 grudnia br. minie już 11 lat od kiedy wprowadziliśmy Polaków w erę płatności zbliżeniowych. Byliśmy pierwszym agentem rozliczeniowym w Polsce, który uruchomił płatności zbliżeniowe. Dziś nasz kraj jest w światowej czołówce państw korzystających z tej formy płatności, a my zajmujemy niekwestionowaną pozycję lidera naszego rynku.

Dziś co druga transakcja obsługiwana jest właśnie przez Was. Czym wyróżnia się na rynku Wasza oferta?

Naszymi wyróżnikami – oprócz aktywnego uczestnictwa w programie Polska Bezgotówkowa – jest także największa w kraju, własna sieć serwisowa oraz Centrum Obsługi Akceptanta działające 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Stosujemy najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne, które gwarantują bezpieczeństwo i ciągłość naszych usług. Jako jedyna firma w branży, nieprzerwanie od 2009 gwarantujemy też ich najwyższą jakość, która co roku jest kontrolowana i potwierdzana m.in. wydawanym przez TUV Certyfikatem ISO 9001. eService jest też pierwszym i jedynym agentem rozliczeniowym, który przystąpił do zainicjowanego przez Związek Banków Polskich programu „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”. Sukcesywnie wprowadzamy na rynek – najnowsze rozwiązania płatnicze, dzięki temu nasi klienci jako pierwsi w Polsce mogli korzystać m.in. z Visa Checkout, GPay czy Apple Pay. Priorytetowo traktujemy też działania edukacyjne na rzecz popularyzacji bezpiecznego funkcjonowania obrotu bezgotówkowego. Słuchamy naszych klientów i staramy się realizować ich potrzeby – to dzięki nim i razem z nimi zdobyliśmy naszą pozycję rynkową.