Dbałość pracodawców o przyjazne miejsce pracy jest odbierane przez pracowników jako troskę o nich, co przyczynia się do zwiększania poczucia zadowolenia pracowników. W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednie, najlepiej dzienne oświetlenie, komfortowe krzesła umożliwiające dopasowanie do osoby i ergonomiczne meble, szafki, które pozwolą zachować porządek na stanowisku pracy. Chaos panujący w najbliższym otoczeniu może rozpraszać koncentrację i utrudniać poszukiwanie niezbędnych dokumentów.

Warto wybrać odpowiednią kolorystykę w miejscu pracy. Tam gdzie przebywamy najdłużej: kolory nie powinny być zbyt jaskrawe, lecz bardziej stonowane, jasne i harmonizujące z meblami. W miejscach gdzie organizujemy spotkania i narady, gdzie potrzebna jest większa doza energii możemy użyć bardziej dynamicznych barw, powiesić plakat, czy obraz które pobudzają do działania i kreatywności.

Nie mniej ważnym elementem motywującym jest stabilnie, szybko działający sprzęt komputerowy, wydajne drukarki w pobliżu miejsca pracy i wysoka przepustowość serwerów. Nic tak nie frustruje pracowników jak oczekiwanie na załadowanie dokumentów, wolny Internet, czy zawieszające się oprogramowanie.

W niektórych branżach, jak np. finansowa, pracownicy doceniają możliwość posiadania najnowszych telefonów, czy komputerów prestiżowych marek. Jeśli mamy na to budżet, warto rozważyć inwestycję w tego typu sprzęt. Szczególnie jest to ważne, kiedy pracownicy (często handlowcy) kontaktują się  przedstawicielami najwyższych szczebli organizacji – ułatwia im to zbudowanie relacji i robią profesjonalne wrażenie.

Kolejnym ważnym aspektem jest kuchnia. Warto w niej zadbać o to, aby była prawdziwym miejscem wypoczynku. Kolorystyka w niej zastosowana powinna być stonowana, meble funkcjonalne, a użyte materiały trwałe. Aby zachować w niej porządek, koniecznie trzeba zainstalować zmywarkę i odpowiedniej wielkości lodówkę, aby każdy mógł mieć w niej odpowiednią ilość miejsca na swoje artykuły spożywcze. Warto zainwestować w profesjonalny ekspres do kawy, z dobrej jakości ziarnem. Dobra kawa nie tylko robi wrażenie na klientach firmy, ale także na pracownikach. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie kuchni w kosz z owocami, np. jabłkami. Są tanie, zdrowe i dodają energii lepiej niż inne słodkie przekąski.

Standardem w kuchni staje się woda z dystrybutora, która również może znajdować się w bezpośrednim otoczeniu pracy. Jest to ważne ponieważ nasz organizm potrzebuje dużo wody, aby zachować równowagę i samopoczucie. Zamawiając wodę warto pamiętać aby była to woda mineralna i niskosodowa - jest bogatsza w mikroelementy niż źródlana. Przypominajmy pracownikom o konieczności picia dużej ilości wody w trosce o ich zdrowie i samopoczucie.

Coraz częściej w środowisku pracy tworzy się tzw. chillout room, czyli pomieszczenia gdzie można odpocząć, oderwać się od pracy, zagrać w stołowe piłkarzyki, bilard, czy grę komputerową. Po krótkiej chwili relaksu lub w trakcie jej trwania do głowy mogą przyjść naprawdę dobre pomysły. Tworzenie przyjaznego miejsca pracy to nie tylko troska o pracowników, ale inwestycja firmy w lepsze wyniki, ograniczanie rotacji i absencji pracowników, które przyczyniają się do zmniejszenia efektywności biznesowej firm. Wypoczęty pracownik, dbający o zdrowie jest nie tylko bardziej efektywny, ale zadowolony ze swojej pracy, jeśli dodamy do tego motywującego szefa tworzącego dobrą atmosferę pracy i przynajmniej średnią w danej branży płacę, zwiększamy szansę na zatrzymanie pracowników na dłużej.