Zintegrowana księgowość, portale aukcyjne, rabaty na reklamę internetową, czy oprogramowanie, to dopiero początek. Trwają już prace nad narzędziami, które pozwolą przenieść całe biuro do systemu transakcyjnego. Jeszcze do niedawna mała firma zakładająca rachunek w banku mogła liczyć co najwyżej na dodatkową kartę kredytową z niewielkim limitem. Dziś banki prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć nowych klientów z segmentu MŚP oferując im „nadprogramowe” usługi. W ubiegłym roku ING Bank Śląski zbudował dla swoich klientów specjalną platformę aukcyjną Aleo. Jest to połączenie e-commerce, narzędzi wspierających procesy zakupowe i biznesowej platformy społecznościowej. Firmy mogą promować swoje usługi, dokonywać zakupów, ale także szukać nowych rynków zbytu. Posiadacze rachunków firmowych mogą logować się do platformy bezpośrednio przez system internetowy banku. Bank daje im też dodatkowe narzędzia rozliczania faktur za pomocą usługi Finansowanie Dostawców.

Swoim klientom za pośrednictwem spółki ING Usługi dla Biznesu, bank oferuje także księgowość czy usługi kadrowo-płacowe. Usługi księgowe to ostatnio modny temat w ofercie dla firm. Oferują je także inne banki, m.in. Idea Bank, mBank czy Citi Handlowy. Dokumenty przesyłane są w formie skanów lub zdjęć. W zależności od banku, takie usługi są zintegrowane bezpośrednio z systemem transakcyjnym, lub dostarczane są z zewnątrz. Pekao SA proponuje ponadto swoim klientom dodatkowy Pakiet Korzyści. To między innymi zniżki na reklamę internetową czy hosting serwisów. Ale nie tylko – posiadacze rachunku mogą korzystać na preferencyjnych warunkach z Rejestru BIG InfoMonitor, oferty zakupu programów biurowych, czy zniżek na ubezpieczenia. Z kolei Alior Bank udostępnił klientom biznesowym kantor walutowy on-line z bezpłatnymi rachunkami w 14 walutach.

Jeszcze dalej zamierza pójść Idea Bank, który za punkt honoru postawił sobie zbudowanie kompleksowego narzędzia do obsługi firm zintegrowanego z bankowością internetową. Na dniach zamierza udostępnić klientom nowy system internetowy oparty o tzw. Idea Cloud. Zgodnie z obietnicami, ma to być kompletna platforma do zarządzania firmą. Obok bankowości internetowej będzie tam centrum fakturowania i rozliczeń, centrum zarządzania płatnościami opóźnionymi, centrum księgowe, centrum zarządzania płynnością firmy, wirtualny sejf, centrum zarządzania klientami i kontrahentami, centrum korespondencji, magazyn oraz centrum zarządzania kadrami. Usługi mają być dostępne w tzw. chmurze. Oznacza to, że klient będzie miał dostęp do wspomnianych narzędzi z dowolnego komputera, po zalogowaniu się do systemu transakcyjnego banku. W ramach konta firmy dostaną tez bezpłatny dostęp do mobilnego bankomatu z funkcją wpłatomatu. To specjalne urządzenie, które zainstalowane będzie na samochodzie. Na życzenie klienta, auto podjedzie we wskazane miejsce i odbierze dzienny utarg ze sklepu lub punktu usługowego. Testy takiej usługi ruszą w trzech miastach jeszcze w tym roku.