fektywność i jakość pracy zależy od bardzo wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest otoczenie, w jakim wykonuje się powierzone zadania. Kluczową rolę w kształtowaniu warunków pracy – szczególnie w polskim klimacie, gdzie powszechnym problemem jest deficyt słońca – odgrywa oświetlenie. Specjaliści zalecają, by tak długo, jak to możliwe korzystać z naturalnego źródła światła, jednak w okresie jesiennym, zimowym i wczesnowiosennym niezbędne jest wspomaganie się światłem sztucznym. Optymalnie zatem tak urządzić biuro – zarówno w kwestii rozmieszczenia mebli jak i źródeł światła – aby móc efektywnie korzystać zarówno z oświetlenia naturalnego jak i sztucznego.

Jak więc odpowiednio doświetlać pomieszczenia, w których się pracuje, a szczególnie biurka? Przede wszystkim należy pamiętać o korzystaniu z przynajmniej dwóch źródeł światła jednocześnie – głównego, rozjaśniającego cały pokój oraz mniejszego, punktowego. Główne źródło światła na ogół montowane jest w lub pod sufitem, zaś oświetlenie kierunkowe zapewniają lampy wolnostojące bądź lampki biurkowe. Idealnym rozwiązaniem będą tu lampki nabiurkowe Telsar i Pulsar od marki Activejet która posiada dodatkową funkcje bezprzewodowego ładowania telefonu W przypadku oświetlenia punktowego należy zwrócić uwagę, aby strumień światła padał bezpośrednio z góry, ale poniżej wzroku pracownika oraz aby światło było rozproszone. Warto zatem korzystać z lampek z regulowaną wysokością oraz regulowanym kątem padania światła.

 

Warto pamiętać, że równie niekorzystne co brak dostatecznego oświetlenia jest przesadne oświetlenie. Niedopuszczalne jest zatem pracowanie w warunkach nadmiernie odblaskujących mebli czy migających źródeł światła.

 

Ważnym elementem jest również właściwy dobór barwy światła. Temperaturę światła dostosować należy zarówno do zastanego wystroju wnętrza – tj. mebli czy ścian – jak i do indywidualnych upodobań pracowników. W biurach stosuje się na ogół barwy chłodne bądź neutralne, które – w przeciwieństwie do barw ciepłych – nie obniżają koncentracji, nie usypiają i nie męczą wzroku.

Odpowiedni wybór źródeł światła to nie tylko efekt w postaci większego komfortu pracy. Korzystanie z nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia to także korzyści dla środowiska, niższe koszty eksploatacyjne oraz bezcenny, zbawienny wpływ na stan wzroku pracowników. Z pomocą przyjdzie tu szeroka gama energooszczędnych LED-owych żarówek i źródeł światła od marki Activejet.

Warto jednocześnie pamiętać, że równie niekorzystne co brak dostatecznego oświetlenia jest przesadne oświetlenie. Niedopuszczalne jest zatem pracowanie w warunkach nadmiernie odblaskujących mebli czy migających źródeł światła. Pamiętajmy zatem, że oświetlenie, z którego korzysta się w biurach po kilka czy kilkanaście godzin dziennie, ma znaczący wpływ na samopoczucie oraz zdrowie pracowników, a w konsekwencji na ich wydajność.