Home » Nowoczesne biuro » W którym kierunku idą nowoczesne przestrzenie biurowe?
nowoczesne biuro

W którym kierunku idą nowoczesne przestrzenie biurowe?

biurowe
biurowe

Jak zaprojektować wnętrza biurowe?

Arch. Dariusz Gocławski

Polskie Stowarzyszenie Projektantów Wnętrz

Biuro wcale nie musi być „trendy”, aby było skuteczne

Od około 2000 roku obserwować możemy lawinowo powstające realizacje nietypowych wnętrz firmowych. Spektakularne biura, coworki, huby, pracownie, warsztaty, kampusy powstawały od zawsze ale wraz z rozwojem mediów społecznościowych i portali do dzielenia się zdjęciami, świat „skurczył się” a realizacje ciekawych biur z łatwością docierają do potencjalnych użytkowników. Portale typu Behance, Istagram, Facebook, Flickr czy nawet banki zdjęć oferują niezwykle bogaty świat wnętrz komercyjnych. W ten sposób kształtowany jest nasz obraz „fajnego” biura, „porządnej” firmy, miejsca „kreatywnego” lub przestrzeni „elastycznej”. Obraz ten jest niekoniecznie prawdziwy bo nie zawsze istnieje potrzeba robienia np. zjeżdżalni w dziale marketingowym czy piłkarzyków w dziale sprzedaży.

Starannie przemyślane wnętrza biurowe mogą oczarować inwestorów, przekonać dostawców, zdobyć pracowników, sprzedać wizerunek firmy do mediów itp. Ważne jest, aby każda decyzja projektowa była zgodna z DNA firmy. Im lepiej znamy kierunek, skąd przyszliśmy oraz im dokładniej określimy, co chcemy uzyskać aranżacją biura, tym lepsze osiągniemy efekty. Przesadzone lub skopiowane rozwiązania nie zawsze są zgodne z tzw. DNA firmy i mogą przynieść kilka(set) lajków ale na dłuższą metę wprowadzą dysonans między firmą, która używa wnętrz a scenografią, która definiuje klimaty.

Szef portalu officesnapshots.com powiedział, że „Company culture has to be cultivated – not implemented.” I to jest najważniejszy filtr pozwalający ocenić, w jakie rozwiązania warto zainwestować aby zachowując DNA firmy równocześnie odpowiedzieć na potrzeby otoczenia. Bo inwestować w aranżację biura warto. I nie musi to być aranżacja „trendy” aby była skuteczna.

Biuro w domu/dom w biurze

W Warszawie jest prawie zerowe bezrobocie. W Polsce najmniejsze od lat. Poszukiwani są menadżerowie średniego i wyższego szczebla, specjaliści. Zdobycie i zachowanie dobrych pracowników jest podstawą życia zdrowej organizacji/firmy. Biuro zatem powinno łączyć cechy domu, miejsc socjalnych typu kawiarnia, księgarnia. W firmie powinno być przyjemnie, fajnie a przy tym efektywnie. Oznacza to, że tworząc biuro musimy zapewnić miejsca wyciszenia, spotkań, scenografię domową, oświetlenie spersonalizowane itd. itp. Warto, by różne miejsca w firmie były atrakcyjne – ciekawsze niż u konkurencji, ciekawsze niż w domu.

Druga warstwa aranżacji biura powinna wspiera wydajność / efektywność. Wpływ na wydajność ma koncentracja, ogólne zadowolenie (szczęście), poczucie bezpieczeństwa, zaufanie i kilka innych elementów. Od strony aranżacji, wydajność wspierają: dobra akustyka (czyli wyciszenie), możliwość personalizacji otoczenia (półki, pisanie po ścianach, ustawianie przedmiotów, dobór elementów wystroju), duża ilość miejsc do spotkań „w locie” (np. kawiarka, toaleta, hol windowy, kuchnia), dobre powietrze (klimatyzacja, wentylacja, nawilżenie, temperatura), oświetlenie zmieniające się z porami dnia, silent roomy (pokoje do rozmów tel.), chille (kąciki wyciszenie / pracy skupionej / koncentracji), logiczna komunikacja, miejsca „resetujące” – czyli odrywające myśli od bieżących zadań, np. poprzez gry, zaskakujące toalety, TV z pokazem mody lub podróżami itp., infrastruktura z zapasem (sieć, przesył i bezpieczeństwo danych, dostęp zdalny), hot deski – czyli biurka do pracy czasowej. Bardzo cennym narzędziem zespalającym zespoły, budującym klimat i podnoszącym wydajność pracowników jest wspólna kuchnia i wspólnie spożywany posiłek.

Efektywnie i efektownie

Projektanci biur starają się zapewnić warunki do efektywnej pracy w efektownie wyglądającej firmie. Reszta w rękach szefów, HR, księgowości i poszczególnych pracowników.

Każdy projekt powinien być poprzedzony konsultacjami mającymi określić skąd pochodzi firma i dokąd zmierza aby dopasować aranżację do potrzeb i wizji. Nowoczesne biuro wcale nie musi być nowocześnie zaaranżowane. Ma być mądrze zaprojektowane i oferować nowoczesne media, instalacje, światło i ponadprzeciętny komfort używania. A wszystko powinno być po prostu ładne. Estetyka jest ważna ale nie oznacza spektakularnych pomysłów. Estetyka wynika ze smaku, potrzeb i możliwości. Może iść w parze z efektem „wow”, jeżeli tego chcemy. Mądry projekt zbiera te elementy tworząc precyzyjnie zgrane środowisko pracy, życia, rozwoju, komunikacji i prezentacji firmy. Nowoczesne biuro to miejsce mądrze zaprojektowane.

Next article