Stymuluje kreatywność, inspiruje, podnosi kulturę pracy. Buduje markę firmy, co w końcu pozwala generować większe zyski. Projektując dobrą przestrzeń pracy, architekt musi przepracować wraz z inwestorem szereg zagadnień. Postaram się poruszyć te najistotniejsze.

Ergonomia

Czyli dostosowanie pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Jest to dziedzina czerpiąca również z takich nauk jak psychologia, socjologia czy fizjologia pracy. To, co w dzisiejszych czasach staje się priorytetem w kształtowaniu większości przestrzeni biurowych, to łatwa adaptacja do zmiennych potrzeb, różnych najemców. W tej chwili najbardziej pożądane są przestrzenie typu open space. Badania dowodzą, iż jest to przestrzeń bardziej wydajna, ułatwiająca komunikację w zespole, generuje pozytywne postawy społeczne, wpływa mobilizująco i podnosi efektywność pracy.

Światło

Ma chyba największy udział w kształtowaniu charakteru każdego wnętrza. Dla dobrego architekta światło jest jak budulec, z którego komponuje się poszczególne przestrzenie. Światło powinno być dostosowane do wykonywanej pracy czy istniejącego klimatu. Łączy się bardzo z zagadnieniem energooszczędności.

Styl

Powinien być zgodny z filozofią biura czy osoby wykonywującej pracę. W typowych miejskich obiektach biurowych dąży się do minimalistycznego wystroju, który pozwala łatwo adoptować wnętrza na różne cele. W obiektach dedykowanych dla konkretnych wnętrz styl stanie się bardzo istotnym elementem ekspresji, wizerunku firmy.

Kolorystyka i faktura

Działa na naszą psychikę w dość przewidywalny sposób. Trafnie dobrana przekłada się bezpośrednio na wydajność pracy osób i odwrotnie – zły dobór faktur i kolorów pomieszczenia spowoduje zmęczenie, rozdrażnienie czy senność.

Klimat i energia

Parametry które pozwalają stworzyć z jednej strony przyjazne warunki pracy, z drugiej kontrolować konsumpcję energii. Jest to zagadnienie niezwykle szerokie, decydujące o energooszczędności, jakości powietrza czy jakości oświetlenia budynku itd.

Akustyka

Parametr niewidzialny, ale doskonale odczuwalny. Pojęcie akustyki jest bardzo szerokie. Inaczej będzie rozpatrywane we wnętrzu sali koncertowej, inaczej we wnętrzu sportowym, a inaczej w przestrzeni fabrycznej. W miejscu pracy ma wpływ na koncentrację. Odpowiedni dobór sufitów podwieszanych, materiałów wykończeniowych ścian i podłóg, mebli będzie miał bezpośrednie przełożenie na akustykę wnętrza. O aspekt akustyki należy zadbać już na etapie projektowania samego budynku, gdyż wtedy decydujemy o takich parametrach, jak szczelność akustyczna okien, przegród budowlanych, redukcja drgań zewnętrznych np. od linii kolejowej czy ruchliwej ulicy.