Home » Nowoczesne biuro » Zielone biuro – inwestycja w sukces firmy
nowoczesne biuro

Zielone biuro – inwestycja w sukces firmy

biuro
biuro

Jak zielone budynki wpływają na efektywność pracowników?

Alicja Kuczera

Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego

Miejsce pracy to – technicznie rzecz ujmując – nasz drugi dom, przestrzeń, w której pracownicy spędzają większą część dnia. Jako pracodawcy często zastanawiamy się, czy inwestycja w odpowiednie miejsce pracy rzeczywiście ma przełożenie na wyniki, które osiąga firma, czy też jest to jedynie spełnianie coraz większych wymagań pracowników. Każdy zarządzający staje przed dylematem, w co zainwestować ograniczone środki przeznaczone na rozwój, a dokonanie takiego wyboru jest niełatwe.

Warunki, w jakich pracują, mają więc niebagatelne znaczenie dla ich zdrowia, samopoczucia, a co za tym idzie – osiągnięć. Pracownik zmęczony, podenerwowany czy chory nie będzie pracował tak efektywnie, jak jego zadowolony i wypoczęty kolega. Słaby stan zdrowia oraz niskie poczucie komfortu pracowników negatywnie wpływają na ich indywidualne wyniki, co automatycznie przekłada się na produktywność organizacji. Oczywiście wpływ na to ma wiele czynników, ale jednym z bardzo ważnych są fizyczne elementy miejsca pracy i jego otoczenia.

W tym miejscu pojawia się pojęcie zrównoważonego (zielonego) budownictwa. Zielone budynki są oszczędne (ekonomia), komfortowe (ludzie) oraz stworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego (ekologia). To połączenie trzech aspektów zrównoważonego rozwoju w kontekście budynków jest szalenie istotne dla firm, mających w nich swoje pomieszczenia. Znalezienie bezpośredniej korelacji pomiędzy wynikami osiąganymi przez przedsiębiorstwo a jego siedzibą, biurami, nie jest łatwe. Jednak od wielu lat prowadzone są badania, z których jasno wynika, że wpływ budynku na człowieka jest niepodważalny, oraz że zdrowy i zadowolony pracownik osiąga lepsze wyniki w pracy.

Zrównoważony (zielony) budynek jest energooszczędny, potrzebuje mniej zasobów naturalnych, a sam generuje mniej odpadów niż budynek standardowy, oddziałuje na środowisko naturalne w minimalnym stopniu, ułatwia ograniczanie zużycia wody, zapewnia użytkownikom wysoką jakość środowiska wewnętrznego, na co składają się m.in. komfort akustyczny, cieplny, dostęp do światła dziennego, doskonała wentylacja i niski poziom zanieczyszczeń powietrza. Biuro w takim budynku może przyczynić się do bardziej efektywnej pracy, co skutkować będzie lepszymi wynikami firm.

I tak, na podstawie badań zebranych w raporcie World Green Building Council „Health, Wellbeing & Productivity in Offices”, wyodrębniono kilka obszarów, w których zielone budynki pozytywnie wpływają na efektywność pracowników poprzez poprawę ich zdrowia i samopoczucia:

1. Podniesienie produktywności o 8 do 11 proc. jest często spotykanym rezultatem lepszej jakości powietrza.

2. Osobista kontrola nad komfortem termicznym może skutkować jednocyfrowymi wynikami polepszającymi efektywność.

3. Odpowiednie oświetlenie i dostęp do światła dziennego również przynoszą polepszenie produktywności, a wzbogacone o dalsze widoki za oknem pozwalają oderwać oczy od ekranów komputerów i dokumentów, co wyostrza i koncentruje wzrok, a to z kolei redukuje zmęczenie, bóle głowy oraz przemęczenie oczu pojawiające się po dłuższym czasie pracy.

4. Odpowiednia akustyka oraz poziom hałasu w biurze mają kluczowe znaczenie dla komfortu i wydajności pracowników (odnotowano 66 proc. spadek efektywności przy dłuższej ekspozycji na hałas1).

5. Różnorodność przestrzeni biurowej przyczynia się do polepszenia koncentracji, podniesienia poziomu współpracy oraz kreatywności, a active design to gwarantowana droga do lepszego zdrowia.

6. Wygląd i wykończenie biura – atrakcyjność wizualna jest jednym z głównych czynników zadowolenia z miejsca pracy.

7. Roślinność w biurach przyczynia się nie tylko do polepszenia samopoczucia, ale także zapewnia lepsze filtrowanie powietrza, dzięki odpowiedniemu doborowi roślin.

8. Lokalizacja oraz dostęp do udogodnień są czynnikami, które wiele osób bierze pod uwagę jako bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu.


1 World Green Building Council, 2014. Health, Wellbeing & Productivity in Offices, str. 32. [online] Dostępne na: http://plgbc.nazwa.pl/plgbc_new/wp-content/uploads/2015/04/Health_Wellbeing__productivity_Full_Report1.pdf
Next article