Dla wielu osób posiadanie własnej firmy wiąże się z wolnością i niezależnością. Warto jednak pamiętać, że prowadzenie działalności oznacza również z odpowiedzialność za przyszłość przedsiębiorstwa i jej pracowników. Dlatego jedną z kluczowych decyzji, podjętych przez właściciela lub menedżera, powinno być wykupienie ubezpieczenia. Dzięki niemu uniknąć można kosztów, które powstają w wyniku losowych zdarzeń, nad którymi nikt nie ma pełnej kontroli. Należą do nich np. pożar, katastrofa naturalna czy kradzież w wyniku włamania do biura. Oferta ubezpieczycieli obecnych na polskim rynku jest bardzo szeroka, dzięki czemu przedsiębiorca może dopasować polisę do własnych potrzeb i charakteru prowadzonej działalności. Oferta ubezpieczycieli obecnych na polskim rynku jest bardzo szeroka, dzięki czemu przedsiębiorca może dopasować polisę do własnych potrzeb i charakteru prowadzonej działalności.

W Polsce najbardziej popularna pozostaje obowiązkowa komunikacyjna polisa OC. Jeżeli więc jednym ze składników majątku firmy jest samochód, automatycznie pojawia się także OC. Warto jednak zastanowić się jednocześnie nad zakupem polisy autocasco, która pokrywa koszty naprawy służbowego auta, ale także zapewnia odszkodowanie na wypadek kradzieży czy aktu wandalizmu.

Mienie oczywiście nie ogranicza się do auta. Z łatwością zainteresowany przedsiębiorca znajdzie ochronę dla maszyn, sprzętu elektronicznego i IT a także budynku lub lokalu, w którym znajduje się siedziba firmy. Na rynku dostępne są również polisy specjalnie dopasowane do charakteru prowadzonej działalności. I tak np. firmy transportowe mogą ubezpieczyć przewożony towar na wypadek jego zniszczenia lub kradzieży, a budowlane – m.in. koparki, ciężarówki czy dźwigi na wypadek takich zdarzeń jak kradzież, pożar sprzętu czy jego zatopienie.

Popularnym produktem dla przedsiębiorców jest również ubezpieczenie OC zawodowe, którego posiadanie w przypadku wybranych zawodów, takich jak np. adwokat, księgowy czy broker ubezpieczeniowy jest obowiązkowe. Podobnie jak w przypadku produktów komunikacyjnych celem tej polisy jest ochrona poszkodowanych. W tej sytuacji będą to klienci ubezpieczonego zabezpieczeni na wypadek popełnienia przez niego jakiegoś błędu. Dzięki polisie ubezpieczyciel pokryje powstałą szkodę. Klient ma więc pewność, że nie pozostanie bez opieki, a ubezpieczony nie będzie musiał pokrywać ze swojej kieszeni ewentualnych strat wynikających z własnego błędu. Chociaż w wielu przypadkach wykupienie takiej ochrony jest obowiązkowe, to doświadczenie pokazuje, że pozostali przedsiębiorcy również powinni zainteresować się dobrowolną umową OC.

Odpowiednie produkty w portfolio ubezpieczycieli znajdą również przedsiębiorcy, którzy chcą zadbać o przyszłość swoich pracowników i ich rodzin. Oferta składa się m.in. z grupowych ubezpieczeń na życie czy programów emerytalnych. W pierwszym przypadku zabezpieczona jest rodzina pracownika, gdy temu stanie się krzywda. Programy emerytalne umożliwiają zaś odkładanie pieniędzy, które przydadzą się po przejściu na emeryturę. Inne ciekawe rozwiązania, na które warto również zwrócić uwagę to ubezpieczenie pracowników w podróży czy od następstw nieszczęśliwych wypadków.