W jednym i drugim przypadku do ich realizacji przedsiębiorcy potrzebne są środki pieniężne. Gdy w danej chwili nie posiada on wolnych środków, swoje kroki kieruje do banku. Tam może liczyć  na duży wachlarz finansowania przeznaczonego zarówno na bieżącą, jak i inwestycyjną działalność. Przy kredytach na działalność bieżącą, w niemal każdym banku przedsiębiorcy zostanie zaoferowany kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, linia kredytowa, karta a nawet pożyczka.

Do wyboru są również szybkie pożyczki na kwotę od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Jednak im szybsze pieniądze, tym trzeba za nie więcej zapłacić. Poza tym to, kiedy pieniądze z kredytu faktycznie trafią na konto przedsiębiorcy, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, czy w terminie złoży pełną dokumentacją wymaganą przez bank i czy bank nie będzie miał do niej zastrzeżeń. Chcąc ułatwić życie przedsiębiorcom, część banków wprowadziła możliwość wnioskowania o kredyt on-line, a następnie dostęp do środków w kilka minut.

Także niemal każdy bank obsługujący przedsiębiorców ma w swojej ofercie kredyty inwestycyjne. Część z tych kredytów jest już konkretnie sprofilowanych, np. na budowę elektrowni wiatrowych, na realizację inwestycji przyjaznych środowisku. Dostępne są także kredyty na zakup środków transportu do firmy (zarówno aut osobowych, jak i np. ciężarowych czy też autobusów), nieruchomości czy też kredyty technologiczne ( z pomocą UE). Na specjalną ofertę liczyć też mogą profesjonaliści – osoby wykonujące wolny zawód.

Firmy, które działają na rynku ponad rok i mają zdolność kredytową, z pewnością znajdą w banku ofertę dla siebie. Gorzej ma się sytuacja firm, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem. W ich przypadku oferta kredytów jest bardzo mocno ograniczona.

Zabezpieczenia i inne

Przy staraniu się o kredyt należy pamiętać o tym, że bank najpewniej poprosi nas o przedstawienie zabezpieczenia. W zależności od wysokości kwoty, jaką chcemy pożyczyć, może to być np. blokada środków na rachunku bankowym, weksel in blanco, hipoteka itp. Im większa kwota zabezpieczenia, tym na korzystniejsze warunki kredytowania możemy liczyć.

Z kolei kosztem dla nas będzie nie tylko oprocentowanie kredytu (które zazwyczaj wynosi WIBOR 1M/3M plus marża), ale także różnego rodzaju opłaty, prowizje i ubezpieczenia. W wielu przypadkach bank zażąda od nas także założenia rachunku firmowego w tym banku.

Kredyt z gwarancją de minimis

Przy wyborze kredytu warto przyjrzeć się tym z gwarancją de minimis, czyli gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Od zeszłego roku dostępne są one zarówno na krótkie, jak i długoterminowe inwestycje. Przy tych pierwszych gwarancja udzielana jest maksymalnie na okres 27 miesięcy, nie może przekroczyć 3,5 mln zł i 60 proc. kwoty kredytu obrotowego, a zabezpieczona jest wekslem własnym in blanco przedsiębiorcy.

Obecnie takich kredytów udzielają 22 banki. Przez pierwszy rok funkcjonowania gwarancji skorzystało z niej 45 tysięcy przedsiębiorców (prawie 15 mld zł kredytów). Od listopada ubiegłego roku gwarancje de minimis zostały rozszerzone na kredyty inwestycyjne i rozwojowe.