egment ciężkich pojazdów – szczególnie tych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t. rządzi się zupełnie innymi prawami niż segment pojazdów osobowych czy lekkich użytkowych do 3,5 t. Przede wszystkim, w większości przypadków, pojazd ciężarowy jest „szyty na miarę” potrzeb transportowych realizowanych w ramach konkretnych kontraktów. Szczególnie odnosi się to do wywrotek, śmieciarek czy całej gamy specjalistycznych pojazdów budowlanych. Nieco inną sytuację mamy w przypadku ciągników siodłowych, które w dużym stopniu są uniwersalne i mogą ciągnąć różnego rodzaju naczepy.

Praktycznie niemal wszystkie pojazdy ciężarowe są nabywane w leasingu, co zasadniczo wyklucza zakup za gotówkę. Pamiętać jednak należy, że koszt zakupu pojazdu ciężarowego stanowi tylko część kosztów funkcjonowania pojazdu w firmie. Szacuje się, że około 40 proc. kosztów stanowią opłaty drogowe, podatki, ubezpieczenia, koszty osobowe pracowników oraz administracja. 40 proc. wydatków pochłania paliwo, a ok. 5 proc. – bieżące serwisowanie i naprawy. Jak łatwo obliczyć, w całej strukturze wydatków utrzymania pojazdu w ruchu, koszt samego zakupu stanowi ok. 15 proc.

Przy zakupie pojazdu należy koniecznie zwrócić uwagę na uzyskanie jak najlepszych warunków finansowania, wybrać pojazd najlepiej dostosowany do potrzeb firmy oraz gwarantujący najniższe możliwe zużycie paliwa. Niezwykle istotne jest również uzyskanie najkorzystniejszych warunków bieżącej obsługi pojazdu, bo na przykład wymiana kompletu opon do samochodu ciężarowego to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego dla właściciela firmy transportowej tak ważna jest przewidywalność kosztów serwisu i bieżącej obsługi każdego pojazdu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom firm transportowych, producenci pojazdów ciężarowych od dawna oferują usługę „obsługa i naprawa”, w ramach której za ustaloną z góry zryczałtowaną miesięczną kwotę klient ma zapewnione bieżące przeglądy, serwis, wymianę opon i naprawy. Oczywiście koszt i zakres tej usługi jest zawsze określany w indywidualnym kontrakcie i uzależniony od m.in. przebiegu pojazdu. Obecnie wszyscy producenci oferują bardzo zaawansowane systemy wspierające obniżanie kosztów eksploatacji i optymalizowania jazdy. Należą do nich m.in monitoring i dobór tras, śledzenie parametrów pojazdu w ruchu a także szkolenia kierowców z bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Oszczędność paliwa jest niezwykle istotnym kryterium decydującym o wyborze pojazdu. Należy jednak zwrócić uwagę, że zużycie paliwa jest w bardzo dużym stopniu uzależnione od właściwej eksploatacji – oraz m.in. doboru opon. Wybór najlepszych opon – przykładowo tzw. opon energooszczędnych, należących do produktów najnowszej generacji, pozwala by pojazd w ruchu zaoszczędził nawet do 5 proc. paliwa.

Biorąc pod uwagę te wszystkie kryteria, z punktu widzenia właściciela firmy transportowej nie jest najważniejsza sama cena zakupu pojazdu, lecz miesięczna rata leasingowa i uśredniony koszt jego eksploatacji. Takie podejście jest tym bardziej zrozumiałe, że praktycznie zawsze wszystkie pojazdy ciężarowe po okresie leasingu wracają do firmy leasingowej bądź do sprzedawcy, który najczęściej oferuje sprzedaż w systemie gwarantowanego odkupu.