Z badania TNS Polska wynika, że ze smartfonów w połowie 2015 r. korzystało 58 proc. Polaków¹. Maksymalny potencjał wzrostu liczby klientów bankowości mobilnej w naszym kraju, jak ocenia Obserwatorium.biz, to 4,5 mln na koniec 2015 r. i 5,5 mln klientów na koniec roku 2016². Stopniowo rośnie liczba osób, które swój telefon wykorzystują do płacenia.

Aplikacje mobilne czy RWD?

Banki działające w Polsce intensywnie mobilizują klientów do korzystania z bankowości mobilnej. Smartfony docelowo mogą być używane równie często, jak „tradycyjne” kanały internetowe. Dlatego często udostępniane są dwa sposoby korzystania z bankowości mobilnej - poprzez własną aplikację instalowaną na telefonie i za pomocą specjalnej strony www dostosowanej do smartfonów i tabletów, funkcjonującej w technologii RWD (responsive web design). Klienci mają wybór - mogą korzystać ze strony internetowej banku, która automatycznie dopasowuje się do ekranu lub z funkcjonalnych aplikacji mobilnych.

Płatności zbliżeniowe za pomocą telefonu

Na popularności zyskują zbliżeniowe płatności mobilne w technologii HCE (Host Card Emulation). Pozwalają one emulować kartę płatniczą na urządzeniu mobilnym wyposażonym w NFC, używając jedynie oprogramowania. Dzięki temu, aby płacić zbliżeniowo smartfonem, klient nie musi nabywać abonamentu u operatora telekomunikacyjnego czy specjalnej karty SIM. Technologia ta umożliwia dokonanie płatności telefonem podobnie jak kartą zbliżeniową.

Rozwój płatności na numer telefonu

Przełomem na polskim rynku płatności mobilnych, stało się uruchomienie płatności na numer telefonu, realizowanych między użytkownikami indywidualnymi (P2P). Rozwiązanie jest rewolucyjne, ponieważ znacznie upraszcza przelewy pomiędzy rachunkami w różnych bankach. Do przekazania środków na konto bankowe odbiorcy, wystarczy posiadanie jego numeru telefonu. Aby wykonać przelew, wystarczy oprócz standardowych danych, jak kwota przelewu, podać numer telefonu odbiorcy płatności, który zostanie automatycznie zamieniony na odpowiadający mu numer rachunku bankowego (NRB), a zlecona płatność przetworzona i rozliczona w systemie Express Elixir w sposób natychmiastowy.

¹ http://www.tnsglobal.pl/coslychac/files/2015/05/POLSKA_JEST_MOBI_2015.pdf

² http://gigacon.pl/wp-content/uploads/2014/05/RAPORTmobilny.pdf