Przedstawiamy najlepsze sposoby na to aby stać się miejscem pracy pożądanym i lojalnym wobec pracowników.

Po pierwsze atmosfera

Stwórz unikalną, rodzinną i swobodną atmosferę, jednocześnie stawiając wyzwania swoim pracownikom. Masz ku temu wiele narzędzi. Jednym z nich są wyjazdy incentive. Zmiana otoczenia spowoduje pozytywne oderwanie od szarej biurowej rzeczywistości. Pracownicy poznają się z szerszej perspektywy, staną się bardziej lojalni, będą identyfikować się z firmą i budować jej pozytywny wizerunek oraz co najważniejsze wrócą do pracy wypoczęci, bardziej produktywni i efektywni. Większość pracowników nie zostaje na lata w firmie, ponieważ posiada ponadprzeciętne świadczenia dodatkowe, ale dlatego, że zawarli wiele przyjacielskich relacji oraz wiedzą, że pracodawca o nich dba.

Po drugie cel i misja

Kluczowym zadaniem wszystkich organizacji oraz menadżerów, jest określenie celu i misji przedsiębiorstwa. Każdy pracownik chce wiedzieć do czego dąży jego firma i jakimi wartościami się kieruje.

Po trzecie bądź uczciwy

Stwórz jasną i przejrzystą politykę kadrową. Każdy pracownik chce wiedzieć kiedy może liczyć na awans i co musi zrobić aby go osiągnąć. System wynagrodzeń również powinien być jasny i klarowny. Dobrze gdyby był jawny. Możesz stosować progi płacowe według stanowisk. Pracownicy chcą wiedzieć co się dzieje w firmie, dlatego wszelkie ważne z punktu widzenia całej firmy informacje na początku kieruj do nich, a dopiero w drugiej kolejności na zewnątrz.

Po czwarte daj się rozwijać

Poczucie rozwoju motywuje i buduje. Stwórz możliwości do progresu. Ludzie tego chcą. Daj im możliwości do poznania jak pracuje cała firma. Doskonałym rozwiązaniem są programy, dzięki którym pracownicy mogą raz na jakiś czas zagościć w innym dziale i zobaczyć jak się tam pracuje, posmakować i nauczyć się czegoś nowego. Sponsoruj pracownikom naukę języków, studia podyplomowe. Wszystko wróci do Twojej firmy podwójnie. Organizuj szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, które podwyższą umiejętności Twoich pracowników, a Tobie przyniosą wymierne korzyści. Angażuj swój zespół w panele dyskusyjne, podczas których mogą pojawić się nowe, ciekawe i kreatywne pomysły na rozwój Twojej firmy. Nie neguj tych idei, daj konstruktywny feedback. Okaż uznanie. Może okazać się, że pomysł będzie żyłą złota.

Zjednanie sobie pracownika jest trudne i wymagające. O jego lojalność należy starać się nieustannie. O swoim zespole nie myśl tylko jak o maszynce do zarabiania pieniędzy, lecz również jak o ludziach, którzy mają swoje uczucia.