arządzanie flotą i kontrola pracowników może przysparzać trudności nawet wprawionym menedżerom. Jest jednak na to sposób – 6 kroków do optymalizacji kosztów oraz podniesienia konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Zarządzanie flotą może być proste, a przede wszystkim bardziej efektywne. Wystarczy zaledwie jedno narzędzie, którym fleet managerowie mogą zarządzać także z poziomu urządzeń mobilnych. Mowa o inteligentnych systemach monitoringu GPS pojazdów Pozwalają one zarządzać wieloma obszarami w firmie i dzięki temu zoptymalizować koszty, jednocześnie podnosząc bezpieczeństwo.

1. Zmniejsz zużycie paliwa! Pobieraj dane z kart flotowych

Wydatki na paliwo to jeden z najkosztowniejszych aspektów działalności. Jak je zmniejszyć? Systematycznie nadzorować tankowania poprzez monitoring floty pojazdów. Warto więc znaleźć rozwiązanie, które posiada moduł kontroli paliwa, który podsumuje tankowania, ale też wykaże ewentualne ubytki paliwa. Pomocne może być importowanie danych z kart flotowych. Umożliwia to analizę spalania oraz określenie wydajności pojazdu i całej floty. Dzięki tej wiedzy możesz zoptymalizować koszty paliwa i wygenerować oszczędności.

2. Weryfikuj czas przejazdu i optymalizuj trasy

Ogromną rolę w ograniczaniu wydatków odgrywa optymalizacja tras. W tej kwestii znaczenie ma monitoring GPS gdzie obok lokalizacji pojazdów, umożliwia wizualizację punktów na mapie, pokazuje, czy i w jakim czasie kierowcom udało się do nich dotrzeć. Dobrze też, aby raporty tras zawierały szczegółowe informacje o przebiegu pojazdów w wybranym okresie, czasie jazdy i postoju. To pozwala zweryfikować, czy kierowcy trzymają się założonego planu oraz zarządzać ich pracą zdalnie. Więcej przeczytasz tutaj.

3. Oddziel przebiegi służbowe od prywatnych

Zawyżone koszty floty spowodowane są często wykorzystywaniem samochodów do celów prywatnych. Z modułem raportu tras łatwo podsumujesz przejazdy prywatne i służbowe oraz zidentyfikujesz, który kierowca poruszał się wybranym samochodem. Monitoring pojazdów umożliwia także bezobsługową ewidencję przebiegu pojazdów dla celów VAT.

4. Zautomatyzuj zarządzanie serwisem

Ważną sprawą w zarządzaniu flotą jest serwisowanie pojazdów. Jaką rolę spełnia monitoring samochodów? Dzięki modułowi obsługi serwisowej otrzymujesz informacje o końcowych terminach pakietów ubezpieczeniowych OC i AC czy przeglądów. Dobrze, aby pozwalał na dodawanie własnych elementów. Co jednak istotne dostęp do serwisu powinien być też z poziomu smartfona.

Na urządzeniach mobilnych można korzystać z naszej aplikacji Flotman ponieważ jako aplikacja webowa jest dostosowana do używania jej na telefonach i tabletach. Mamy także dedykowaną aplikację mobilną na systemy iOS i Android. Odpowiada ona na podstawowe potrzeby Klientów, którzy chcą szybko uzyskać cenne informacje dotyczące ich floty. Aplikacja wpisuje się także we współczesny trend, wedle którego telefony przestały być gadżetem w firmie a stały się pełnoprawnym narzędziem zarządzania nią. – wyjaśnia Przemysław Auguścik, Członek Zarządu Flotman.

5. Uzyskaj szybki dostęp do najpotrzebniejszych informacji

Szybki dostęp do informacji to klucz do sukcesu. Przetworzenie ogromu informacji może być jednak problematyczne. Takich trudności pozwala uniknąć monitoring pojazdów.

Za sprawą modułu Business Intelligence w aplikacji Flotman użytkownik ma zapewniony szybki dostęp do najpotrzebniejszych danych. Dashboard wyświetla wykresy, wskaźniki oraz ich trendy, które następnie można bardziej szczegółowo przeanalizować w rozbudowanych raportach. Dzięki prostej konfiguracji tych dwóch elementów możliwe jest wykorzystanie ich zarówno w zarządzaniu, jak i w księgowości – mówi Przemysław Auguścik, Flotman

6. Zwiększ bezpieczeństwo – wprowadź zasady eco-drivingu!

Zarządzanie flotą to też troska o bezpieczeństwo kierowców. Można o nie zadbać wprowadzając eco-driving. Dzięki modułowi Eco-drive kierowca wie w jakim aspekcie jazdy jest dobry, a jaki powinien poprawić. To pomaga ograniczyć sytuacje stresowe, liczbę wypadków i zwiększa ergonomię jazdy. Do tego dochodzą względy finansowe. – Eco-driving pozwala generować zyski z posiadania floty sięgające nawet 250 tys. zł w skali kwartału. Taką sumą należałoby objąć redukcję kosztów po ewentualnym wypadku, zaistniałym w warunkach braku monitoringu GPS pojazdów. Oprócz tego ekonomiczny styl jazdy generuje oszczędności paliwa na poziomie od 5 do 25%. Na jednym kierowcy, pokonującym rocznie tylko 40 tysięcy kilometrów, to może być równowartość ponad 2000 zł. Monitoring floty to nie tylko lokalizacja GPS. To także szansa na optymalizację kosztów i zwiększenie bezpieczeństwa kierowców. Wielowymiarowe zarządzanie – zarówno samochodami, jak i kadrą – może być łatwiejsze niż kiedykolwiek.– zauważa Przemysław Auguścik, Flotman.