Franczyza to rodzaj współpracy między niezależnymi przedsiębiorcami. Dawca licencji udostępnia swój sprawdzony pomysł na prowadzenie firmy i daje możliwość funkcjonowania pod rozpoznawalną marką. Dzięki temu franczyzobiorca może łatwiej i szybciej osiągnąć sukces na rynku, w porównaniu z tworzeniem biznesu od podstaw. Natomiast franczyzodawca efektywniej rozwija swoją sieć, zwiększa sprzedaż i zazwyczaj ma dodatkowe źródło przychodów z opłat franczyzowych.

Osiągnięcie sukcesu wymaga jednak współpracy z odpowiednim partnerem biznesowym, których jest coraz więcej. W Polsce funkcjonuje już co najmniej tysiąc marek franczyzowych i około 100 systemów agencyjnych - wynika z „Raportu o franczyzie w Polsce 2014” firmy PROFIT system. Dynamicznie zwiększa się także liczba biorców licencji, którzy na co dzień osiągają przychody z blisko 63 tysięcy placówek franczyzowych i 25 tysięcy punktów agencyjnych. Dlatego rynek franczyzy i agencji ma coraz większy wpływ na gospodarkę i szybko zwiększa dochody Polaków.

Popularność licencji na biznes wynika także z wielu innych korzyści. Nakłady i czas związane ze skutecznym wejściem na rynek prezentują się znacznie lepiej niż w przypadku działalnością poza systemem franczyzowym. Przede wszystkim unika się niepowodzeń i kosztów wdrażania nowego pomysłu, dzięki skorzystaniu z doświadczenia dawcy licencji. Dlatego franczyzobiorca może efektywnie funkcjonować na rynku od początku działalności, a ryzyko niepowodzeń jest mniejsze. Pozwalają na to sprawdzony koncept biznesowy, który powinien być dokładnie opisany w pakiecie franczyzowym, szkolenia i stałe wsparcie franczyzodawcy. Do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest także ciężka praca franczyzobiorcy. Dlatego żaden dawca licencji nie może zagwarantować powodzenia na rynku.

Korzystanie z walorów franczyzy wymaga przede wszystkim znalezienia wiarygodnego partnera. Przeglądając oferty franczyzodawców, należy uzyskać możliwie jak najwięcej informacji. Pozwala na to prasa branżowa, portale poświęcone franczyzie oraz wizyty w placówkach franczyzobiorców. Warto uzyskać informacje bezpośrednio od przedsiębiorców, którzy współpracują z dawcą licencji. Natomiast na pierwsze kontakty z dawcami licencji dobrym miejscem są targi franczyzy i branżowe. 

Na dalszym etapie nawiązywania współpracy trzeba sprawdzić czy system ma solidne podstawy w postaci dobrze opracowanego pakietu franczyzowego. Niezbędna są także sprawdzenie umowy franczyzy przez prawnika i zrobienie własnego biznesplanu, żeby zweryfikować obietnice franczyzodawcy. Dla własnego bezpieczeństwa należy sprawdzić czy umowa spełnia wymogi Europejskiego Kodeksu Etyki Udzielania Franczyzy. Zawiera on wymogi dotyczące zarówno najważniejszych warunków umowy franczyzy jak i partnerskiej współpracy z franczyzobiorcami. Dlatego warto zapoznać się z ofertami dawców licencji, którzy są zrzeszeni w Polskiej Organizacji Franczyzodawców. Przynależność do POF wiążę się z koniecznością spełnienia wymogów wspomnianego Kodeksu, zarówno pod względem samej umowy jak i działalności franczyzodawcy. Dlatego firmy z POF cechuje dbałość o wizerunek, rzetelność oraz przestrzeganie zasad uczciwej współpracy z franczyzobiorcami.

Franczyza nie daje pewności sukcesu, ale pozwala na znacznie zmniejszenie ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawdzony koncept umożliwia prostsze, lukratywniejsze i mniej kosztowne funkcjonowanie na rynku. Jednak uzyskanie zadowalających wyników wymaga solidnego przygotowania, wyboru odpowiedniego partnera i ciężkiej pracy.