Maciej Makowski
Właściciel portalu WlasnyBiznes.pl oraz serwisu FranczyzaBanku.pl

 

Jest jedną z najbardziej efektywnych form kooperacji przedsiębiorstw, w której wytwarzane są silne więzi integracyjne. Złośliwi mówią, że franczyza to pomysł na biznes dla ludzi bez pomysłu. Nie jest to prawdą, ponieważ w niektórych branżach dla 99,9 proc. przedsiębiorców w Polsce franczyza to jedyna szansa na wejście w biznes. Dobrym przykładem są sektory telekomunikacyjny oraz finansowy. Ile osób może pozwolić sobie na stworzenie od podstaw nowego operatora komórkowego lub banku? A w ramach dostępnych systemów franczyzowych można otworzyć oddział banku lub sprzedawać usługi telefonii komórkowej.

Franczyza jako forma współpracy ma wiele zalet, ale jak to w życiu bywa, wszystko ma swoje plusy i minusy. Dlatego, zanim podejmie się decyzję o współpracy, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, między innymi:

  • Dlaczego chce się postawić na franczyzę, a nie spróbować własnych sił w innym modelu biznesowym?
  • Jakie ma się oczekiwania wobec franczyzodawcy?
  • Jaki ma się charakter? Określone cechy charakteru mogą być przeszkodą w prowadzeniu franczyzy, ale też atutem. Wbrew pozorom dobór osobowości do rodzaju biznesu jest bardzo ważny.
  • Czy posiada się odpowiednie kompetencje i środki finansowe wymagane przez franczyzodawcę?
  • Czy jest się w stanie podporządkować narzuconym standardom? Franczyzodawca ma wiele kompetencji kontrolnych, które ograniczają elastyczność działania przedsiębiorcy. Ponadto wymagane są raporty czy realizacja planów sprzedaży. Franczyzodawca ma również prawo do przeprowadzenia wizytacji jawnej przy pomocy swojego pracownika oraz niejawnej poprzez badania Mystery Shopper (tzw. tajemniczego klienta).
  • Czy jest się odpowiednio zdeterminowanym, aby wywiązać się z obowiązków względem franczyzodawcy?
  • Czy wierzy się w sukces marki, z którą planuje się związać?

W zależności od posiadanych kompetencji, franczyza może być najlepszym wariantem prowadzenia biznesu lub opcją, którą od razu się odrzuci, na przykład biorąc pod uwagę kontrolę franczyzodawcy. Jeśli jest się doświadczonym przedsiębiorcą i ceni sobie niezależność w działaniu oraz w podejmowaniu decyzji, to podporządkowanie się narzuconym standardom oraz cykliczna kontrola może w dłuższej perspektywie przeszkadzać. Natomiast dla osoby, która nie ma doświadczenia, potrzebuje wskazówek jak prowadzić biznes, oraz oczekuje potwierdzenia, że to, co robi, wykonuje dobrze, kontrola i informacja zwrotna będzie niewątpliwą korzyścią.

Franczyza może być dobra nie tylko dla osób mniej doświadczonych, które chcą zminimalizować ryzyko biznesowe, ale też dla przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć biznes w sektorze, w którym bariera wejścia jest zbyt duża, aby sprostać jej w pojedynkę, lub w branży bardzo konkurencyjnej, w której skala działalności i silna marka to podstawa, aby pozyskiwać klientów i zapewnić utrzymanie firmy. Wraz ze wzrostem konkurencji oraz utrudnień w postaci wymogów formalno-prawnych w poszczególnych branżach będzie postępować konsolidacja, na czym finalnie mogą skorzystać silni franczyzodawcy.

Franczyzobiorca inwestuje środki finansowe, franczyzodawca ryzykuje dobro swojej marki, a razem poświęcają czas, który jest wartością nieocenioną! Każda strona ma wiele do stracenia. Dlatego należy pamiętać, że franczyza jest dla osób, które poradzą sobie z zarządzaniem własną firmą, ale we współpracy z doświadczonym partnerem, który będzie ingerował w to, jak pracują.