Są różne rodzaje franczyzy, nie musi być ona twarda, nie musi zabijać indywidualności sklepu. Olecko: 17 tys. mieszkańców, 5 dyskontów; Maków Mazowiecki: 10 tys. mieszkańców, 4 dyskonty; Żyrardów: 40 tys. mieszkańców, 8 dyskontów – to tylko przykłady miast zalanych dyskontami, a jest ich w Polsce znacznie więcej.

Dyskonty są sklepami sieciowymi, które charakteryzują się wąskim zakresem asortymentu, istnieje przekonanie, że sprzedawany w nich towar ma bardzo niskie ceny. Nie jest to regułą, analiza wartości koszyków zakupowych w różnych rodzajach sklepów pokazuje, że nie zawsze w dyskontach jest taniej lub różnice są nieznaczne (www.dlahandlu.pl).

Sklepy z tradycyjnymi wędlinami, rodzinne piekarnie, kioski z warzywami czy zwykłe osiedlowe sklepy, mimo dużej rzeszy zwolenników, mają poważne problemy ze sprostaniem konkurencji dużych koncernów. Znamy miejsca, gdzie stoi dyskont, a otaczają go puste witryny zlikwidowanych sklepów i aby szybko kupić batonika musimy ustawić się w kolejce marketu. Monopolizacja rynku przez największych graczy doprowadzi do zawężenia wyboru konsumentowi.

Co może zrobić sklep, aby utrzymać się przy tak silnej konkurencji? Może jednoczyć się w systemach franczyzowych lub grupach zakupowych. Przystąpienie do sieci daje przede wszystkim lepsze możliwości negocjacyjne cen u dostawców bo zamówienie w grupie jest znacznie większe. Korzyści to także know-how, dostęp do eksperckiej wiedzy i szkoleń, a także co ważne wsparcie marketingowe. Franczyza oferuje nowoczesne rozwiązania, np. w przypadku placówek w dobrej lokalizacji popularne są sieciowe sklepy convenience, oferujące podstawowe produkty i minigastronomię. Dotyczy to głównie większych miejscowości. Taka oferta odpowiada oczekiwaniom nowego klienta zapracowanego, który chce szybko załatwić podstawowe sprawy.

Najczęstszym powodem niechęci wobec przystąpienia do sieci jest obawa przed utratą niezależności. Są różne rodzaje franczyzy, nie musi być ona twarda, nie musi zabijać indywidualności sklepu. Można łączyć zalety wejścia do sieci z zachowaniem samodzielności, np. skorzystać ze standardowego wystroju sklepu, a nadać indywidualny charakter miejscu poprzez specjalne produkty i obsługę znającą klienta i jego potrzeby. Duży wybór systemów sieciowych daje możliwość dopasowania tego, który najbardziej odpowiada sposobowi prowadzenia biznesu przez właścicieli.

Zaostrzająca się konkurencja w handlu detalicznym wymusza rozwój i szukanie nowoczesnych rozwiązań. Odpowiedzią na te wymagania z pewnością są różnorodne systemy franczyzowe handlu detalicznego.