Kosmetyki, innowacyjny sprzęt AGD czy suplementy diety, to tylko niektóre produkty, które można oferować w ramach sprzedaży bezpośredniej. Chociaż powstało już wiele definicji tego rodzaju działalności, to nic innego jak oferowanie i sprzedaż produktów, poza sklepem czy biurem producenta. W Polsce zajmują się nią tysiące osób, jak pokazują ostatnie dane, ich liczba sięga już prawie miliona osób i wciąż rośnie. Głównie zajmują się one dystrybucjom kosmetyków. Zwiększa się także z roku na rok kwota przychodów generowanych z tego typu działalności, obecnie to blisko 3 mld zł.

Zalety sprzedaży bezpośredniej to przede wszystkim elastyczność, pracować można w dowolnym czasie i miejscu, więc nie jest się przywiązanym do biurka. Poza tym, to my sami możemy decydować ile godzin dziennie chcemy zajmować się naszą pracą, jeśli potrzebujemy dnia wolnego, to nie musimy wypełniać wniosków czy prosić o pozwolenie. To sprawia, że sprzedażą bezpośrednią mogą zająć się również osoby pracujące na etatach, jak i np. osoby w wieku 50 plus, dla których taka forma działalności to nie tylko sposób na dorobienie do emerytury, ale też sposób na bycie w kontakcie z ludźmi. Plusem takiej działalności jest również fakt, że nie trzeba mieć środków na start, wystarczy czas i chęci. Za to, jeśli okaże się, że to zajęcie dla nas, będziemy mieli szansę bardzo szybko piąć się po szczeblach kariery.

Zaczynając, warto przejrzeć produkty dostępne na rynku. W Polsce działa wiele firmy ofertujących produkty w sprzedaży bezpośredniej, ale zawsze warto sprawdzić ich reputację. Te najlepsze zrzeszone są Stowarzyszeniu Sprzedaży Bezpośredniej, warto więc dowiedzieć się, czy firma, której produkty chcemy sprzedawać zalicza się do tego grona. Na stronie stowarzyszenia można znaleźć m.in. kodeks sprzedaży bezpośredniej oraz wiele ciekawych artykułów z poradami, jak stawiać swoje pierwsze kroki oraz rozwijać ten rodzaj biznesu.

Jeśli brakuje nam doświadczenia w sprzedaży czy ogólnie w biznesie, to branża sprzedaży bezpośredniej uchodzi za środowisko, które chętnie dzieli się wiedzą. Z publikacji prasowych czy materiałów wideo dowiemy się, jak pozyskiwać klientów, jak wyszukać ciekaw produkty, czy jakich błędów unikać, jako początkujący przedsiębiorca.

Jak wskazują eksperci, w Polsce model sprzedaży bezpośredniej jest bardzo lubianą formą zakupów, ale w kolejnych latach rynek może jeszcze bardziej rosnąć. Przede wszystkim, wciąż rośnie zamożność naszego społeczeństwa, w związku z tym, coraz chętniej wydaje ono swoje środki na zakupy. Poza tym, coraz więcej pracujemy, mamy mniej czasu, a to sprawi, że chętniej zamówimy produkty u konsultantki, która będzie mogła nam je potem dostarczyć do domu czy biura, niż wybierzemy się za zakupy do centrum handlowego.