Polskim przedsiębiorcom trudno było konkurować z ich ekspansją, dlatego zaczęli się jednoczyć w sieciach franczyzowych, aby razem stworzyć podobną siłę. Pod wspólnym logo działają małe i średnie rodzinne sklepy. Sieć franczyzowa to przede wszystkim grupa zakupowa. Właściciele pojedynczych sklepów razem mogą zamówić większą ilość towaru, więc mogą wynegocjować niższe ceny, podobnie jak dyskonty i hipermarkety. Sklepy zrzeszone mogą również razem wydawać gazetkę, która będzie informowała klientów o promocjach i niskich cenach produktów. Samodzielny sklep nie mógłby sobie pozwolić na projekt, druk i dystrybucję takich materiałów. Narzędzia promocyjne są bardzo ważnym elementem franczyzy. Jest to rozpoznawalne wspólne logo, nierzadko reklamowane w najpopularniejszych mediach – na to pojedynczy sklep też nie mógłby sobie pozwolić.

Są różne modele franczyzy, przedsiębiorcy mogą wybrać, który bardziej odpowiada ich oczekiwaniom. Czy będzie to miękka czy twarda franczyza. Jedni chcą korzystać ze wspólnych działań promocyjnych i zakupów, ale zachować dużą niezależność w pozostałych decyzjach. Innym właścicielom może odpowiadać mocne dopasowanie się i upodobnienie do innych sklepów sieci. W zależności od modelu franczyzy może ona mieć wpływ na różne obszary działalności sklepu: wysokość cen promocyjnych, polityka cenowa sklepu, asortyment, ustalanie marż, źródła dostaw, wizerunek.

Twarda franczyza zapewnia również know-how. Wiedzę ekspercką w zakresie zarządzania biznesem. Specjaliści dbają o uporządkowanie sali sprzedaży, co zapewnia większe obroty. Właściciele i personel są regularnie szkoleni z najnowszych tendencji w rozwoju handlu. Klient udając się do sklepu z danym szyldem wie czego może oczekiwać – nowoczesnego sklepu z dobrze wyszkolonymi sprzedawcami.

Franczyza „miękka” (partnerska) – organizator daje sklepowi dobrowolne wsparcie marketingowe w postaci logo, wizualizacji sklepu, materiałów reklamowych oraz dobrowolny dostęp do towarów na określonych warunkach handlowych. Jest to w praktyce grupa zakupowa oraz grupa wsparcia marketingowego, w której funkcjonują niezależne sklepy mające możliwość poprawienia swoich wyników poprzez działanie w zorganizowanej strukturze.

Franczyza „twarda” – organizator daje sklepom narzędzia zapewniające wiedzę o tym, jak sprzedawać, eksponować i promować towar, utrzymywać relacje z klientami. W zamian za know-how franczyzodawca dba o swój wynik ekonomiczny poprzez dodatkowe opłaty lub ustalenie obowiązkowych źródeł dostaw. Organizator zarządza asortymentem, wdraża visual merchandising, działania reklamowe o zasięgu działania całej sieci.

W większości przypadków przyłączenie do sieci daje zwiększenie zysków: więcej klientów i wyższą wartość koszyka zakupowego. Jednak na taki efekt trzeba poczekać i włożyć w to wiele pracy, a sieć jest wsparciem.

W Polsce istnieje obecnie około 650 systemów franczyzowych, nie tylko w handlu, bo takie rozwiązania dotyczą wielu gałęzi biznesu. Polscy przedsiębiorcy handlowi integrowali się przez ostatnie 25 lat i obecnie tworzą różnorodny, silny i nowoczesny rynek, który dobrze odpowiada na potrzeby klientów. Nie wyklucza to jednak tego, że można odnieść sukces nie związując się z żadną siecią i działając samodzielnie. Nie jest to łatwe dzisiaj, gdy konkurencja jest silna. Jednak jest wiele przykładów takich biznesów.