odzienność wielu właścicieli oraz pracowników małych firm wygląda podobnie – w biurze witają te same twarze, ta sama przestrzeń, a ciasne pomieszczenia z nijakim wystrojem przygnębiają i prowadzą do spadku wydajności. Coworking może jednak przełamać ten schemat.

Przebywanie wciąż w tym samym otoczeniu nie dostarcza nowych impulsów niezbędnych do pobudzania kreatywności. Również praca zdalna nie dla wszystkich okazuje się dobrym rozwiązaniem. W zaciszu własnego domostwa możemy bowiem doświadczyć nadmiernego nagromadzenia dekoncentrujących bodźców, takich jak telewizor, lodówka czy inni domownicy, które mogą rozpraszać i wybijać z rytmu pracy oraz uniemożliwiać skupienie się na wykonywanej czynności.

Coworking to nowoczesny model indywidualnej bądź wspólnej pracy w wynajętej przestrzeni, w której zapewniony jest dostęp do wszystkich potrzebnych urządzeń oraz mebli biurowych. Firmy poprzez wynajmowanie przestrzeni biurowej wyposażonej w niezbędny sprzęt zapewniają sobie komfortowe warunki pracy w czasie dostosowanym do ich potrzeb. W większości biur coworkingowych można korzystać z przestrzeni wspólnej – open space, ale także mniejszych wydzielonych biur dla osób, które potrzebują spokoju i ciszy. Każdy może znaleźć coś dla siebie i dostosować otoczenie do stylu i trybu pracy, a nawet nastroju danego dnia.

Sztandarową zaletą coworkingu jest dostęp do szerokiej gamy udogodnień. Biura coworkingowe wyposażają swoje pomieszczenia we wszelkiego rodzaju sprzęt niezbędny do wykonywania codziennych obowiązków. Nie chodzi tylko o infrastrukturę biurową, czy dostęp do Internetu, ale także o elementy wspierające komfort pracy takie jak strefa relaksu (chillout zone), ekspres do kawy, czy dostęp do sal konferencyjnych. Wyróżniającym elementem biur coworkingowych jest także nowoczesny design pomieszczeń, który z jednej strony ma na celu stworzenie kreatywnej atmosfery do pracy, a z drugiej podniesienie prestiżu biura w oczach potencjalnych klientów.

Kolejną zaletą coworkingu jest możliwość kontaktów z innymi ludźmi. Pierwiastek ludzki jest niezbędny do rozszerzania horyzontów oraz wymiany pomysłów i poglądów. Co więcej, widząc obok siebie aktywnie pracujących ludzi, człowiek podświadomie pragnie im dorównać. Sprzyja to również networkingowi, czyli tworzeniu sieci branżowych kontaktów, bez której osiągnięcie sukcesu w biznesie jest w dzisiejszych czasach niemożliwe. Wiele firm coworkingowych organizuje także spotkania integracyjne będące świetną okazją do nawiązania profesjonalnych znajomości często owocujących współpracą.

Coraz więcej małych i początkujących firm, a także freelancerów decyduje się na takie rozwiązanie. Jest ono idealną opcją właśnie dla podmiotów, dla których początkowe koszty związane z wyposażeniem i utrzymaniem biur mogą okazać się barierą nie do przebrnięcia. Zwalnia to także użytkowników z ponoszenia kosztów prac konserwacyjnych obiektów, opłat za prąd czy internet. W przeciwieństwie do długoterminowych umów na biura tradycyjne, wynajem może być przedłużany z miesiąca na miesiąc, co pozwala dopasować długość i częstotliwość korzystania z przestrzeni do indywidualnych potrzeb. Wiele firm wraz z wynajęciem pomieszczeń oferuje również pakiet usług, takich jak: preinkubacja, inkubacja, faktoring, giełda zleceń czy porady prawne.

Coworking to w Europie Środkowo-Wschodniej stosunkowo nowy trend. W najbliższym czasie będzie on jednak niewątpliwie zyskiwał na popularności, a grono użytkowników biur zorganizowanych w taki sposób będzie się stale i dynamicznie powiększać. W tak rozwiniętym i konkurencyjnym otoczeniu biznesowym w jakim obecnie funkcjonujemy nie można sobie przecież pozwolić na ograniczenia wynikające ze źle zorganizowanej przestrzeni.