aponia podziwiana jest za doskonale zorganizowane społeczeństwo, które po zakończeniu wojny zmieniło całkowicie swoją filozofię. W czym tkwi tajemnica sukcesu?

Składowych jest wiele: pracowitość, dążenie do doskonałości i umiejętność pracy w zespole. Jest też coś, co stanowi siłę napędu dla tych procesów – to Kaizen, filozofia, której japońscy producenci zawdzięczają swoje zwycięstwo. Stosują ją największe firmy motoryzacyjne z Kraju Kwitnącej Wiśni, takie jak Toyota, Honda czy Mazda, jak również znani producenci elektroniki, np. Sony. Sprawdź, jak ta metoda zadziała w twoim biznesie.

1. Zacznij od siebie – zdyscyplinuj się i trenuj swoje mocne strony

Michael Phelps to mistrz olimpijski w pływaniu. Kiedy był dzieckiem zdiagnozowano u niego ADHD. Wychowawca w przedszkolu powiedział jego matce, że syn nie potrafił siedzieć na miejscu, nie potrafi być cicho, nie jest szczególnie uzdolniony i nigdy w życiu nie będzie umiał na niczym się skupić. Generalnie, nic nie osiągnie. Nauczyciele w niego nie wierzyli, a jednak, na koncie ma dziesiątki rekordów świata. Na igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 roku zdobył 6 złotych medali i 2 brązowe. Na Igrzyskach w 2008 roku w Pekinie wywalczył rekordową liczbę 8 medali. W 2012 roku Londynie powiększył swój dorobek o 22 medale i zyskał status z najczęściej nagradzanego Olimpijczyka w historii.

Na czym polega fenomen tego pływaka?

On po prostu opanował sztukę wybiórczej dyscypliny. Skupił się na jednej rzeczy od 14 roku życia i małymi krokami zwiększał swoje umiejętności. Trenował 7 dni w tygodniu 365 dni w roku. Stwierdził, że jeżeli będzie ćwiczył także w niedzielę, to zyska 52-dniową przewagę nad programem treningowym konkurentów. Całą swoją energię koncentrował na treningach, cały swój zapał włożył w jedną dyscyplinę, jedną czynność która stała się jego nawykiem, czyli codziennie pływanie.

Zrezygnował ze wszystkiego, co utrudniało mu osiągnięcie celu. Wypracował drobne nawyki, wykonywane każdego dnia, które przybliżały go do celu.

2. Działaj zgodnie z metodyką Kaizen. Bierz przykład z Toyoty.

Myślą przewodnią Kaizen jest ciągłe ulepszanie życia we wszelkich aspektach. To przede wszystkim nieustanna poprawa wydajności, maksymalna eliminacja marnotrawstwa oraz skuteczne rozwiązywanie wszelkich problemów. To nie tylko sposób myślenia i zarządzania, ale także odpowiednia metoda komunikowania się. Jak bowiem wprowadzać usprawnienia, jeśli nie ma możliwości dobrego porozumienia?

Jak działać z Kaizen?

Kaizen uczy przede wszystkim tego, aby każdego dnia poprawiać się chociaż odrobinę. Pomyśl, jaki masz cel i jaki jeden mały krok możesz zrealizować dzisiaj, aby ułatwić sobie zrealizowanie celu?

Budowanie efektywnego zespołu? Tak! Świeć przykładem. Bądź takim szefem, aby pracownicy mogli Cię naśladować.

W celach biznesowych, tj. zbudowania firmy czy efektywnego zespołu, zacznij od dowartościowania swojego zespołu. Pytaj ich, co możesz ulepszyć w funkcjonowaniu firmy, aby mieć większe zyski. Co zrobić, aby być najlepszym w swojej branży? Bierz pomysły od wszystkich, pytaj swoich pracowników o zdanie, ponieważ każdy z nich patrzy na działanie Twojej firmy z zupełnie innej perspektywy. Ich zdanie jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli Ci zauważyć błędy, których do tej pory nie widziałeś, bądź nie uznawałeś za błędy.

3. Udoskonalaj bez końca. Nieustannie zwiększaj produktywność i sprzedaż.

W dzisiejszych czasach nie trudno zauważyć, iż sprzedaż widnieje na każdym kroku. W jakim kierunku nie pójdziemy, jest wszędzie – czy to markety, salony fryzjerskie, galerie handlowe – każde z tych miejsc ma jeden wspólny mianownik pod tytułem “sprzedawać”. Z góry zakładam, że Ty również jesteś z tym związany i chciałbyś dowiedzieć się jak zarabiać więcej. Ba, kto by nie chciał? Nie znam takich, a ty? Pokaże Ci, jak w oparciu o Kaizen robić to umiejętnie i efektywnie, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Warto, abyś miał te zasady wypisane np. na każdym piętrze swojej firmy. Jedna z nich brzmi następująco: każdy człowiek ma prawo popełniać błędy tak długo jak wyciąga z nich wnioski i buduje na nich swój rozwój. Co to znaczy? Pozwól pracownikom do pomyłek, popełniania błędów, potykania się, ponieważ tylko dzięki temu dajesz im szansę ulepszyć działania. Błędy to lekcje i wyciąganie odpowiednich wniosków. Pytaj o najlepsze możliwe rozwiązania (do których należą często te najprostsze, a nie z pozoru idealne). Włącza się wtedy proces myślenia, a co najważniejsze, działanie. Jak mawiał Napoleon Hill “Prawdziwą miarą inteligencji jest działanie”. Daj więc szansę do angażowania się, w ten sposób pokażesz, iż zależy ci na tej osobie i jej pomysłach. Poczucie docenienia daje siłę i motywację do dalszej pracy.

Rozwijanie własnego biznesu to proces, który trwa latami. Uczysz się na swoich błędach, zarabiasz pieniądze i je tracisz. Rekrutujesz ludzi, nie zawsze tak efektywnych i zaangażowanych, jak mógłbyś sobie wymarzyć. Po co jednak tracić nerwy i uczyć się metodą prób i błędów? Czy nie lepiej małymi krokami, krok po kroku, nawyk po nawyku, zaczynając od siebie, implementować metodę, dzięki której Toyota osiągnęła nienaganne wyniki? Zaufaj Kaizen, potraktuj biznes jak grę i każdego dnia wchodź na wyższy szczebel. Trzymam kciuki, działaj, samo się nie zrobi.