Dbaj o siebie!

Współczesne kobiety często odkładają swoje potrzeby na „później”. Czas dla siebie? Zakupy dla własnej przyjemności? Beztroski relaks po pracy? Uważamy je za zbędny luksus, przejaw egoizmu i godny krytyki egocentryzm. Z miłości, poczucia obowiązku, albo zwykłej przyzwoitości na pierwszym miejscu stawiamy zazwyczaj potrzeby naszych bliskich, a nawet współpracowników czy podwładnych. To oczywiście zrozumiałe i godne podziwu, jednak na dłuższą metę negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i efektywność. Nawet w samolotach sugeruje się, by maskę tlenową założyć najpierw sobie, a dopiero w drugiej kolejności własnemu dziecku.

Zasoby do walki ze stresem

Coraz więcej z nas jest świadomych wpływu stresu na zdrowie, ale o regenerację warto dbać także z innych powodów! Dr Stuart Schenker, promotor idei samoregulacji i autor popularnej na całym świecie książki pt. „Self-reg”, zwraca w niej uwagę, że nie jesteśmy w stanie nieustannie się kontrolować. Szczególnie w obliczu silnego stresu, gdy władzę nad ciałem przejmują części mózgu odpowiedzialne za przetrwanie – uruchamiające „tryb walki” lub „ucieczki”.

Możemy jednak dbać o regenerację naszych zasobów, czyli odpoczynek dla ciała i umysłu, który pozwoli nam wrócić do „normy”, niezależnie od zużytej właśnie energii czy przeżywanych emocji. To właśnie takie, zgromadzone zawczasu zasoby, pomagają nam radzić sobie z wydarzeniami, które generują stres – kiedy zagrożone jest nasze poczucie bezpieczeństwa, kiedy musimy natychmiast podjąć trudną decyzję lub gdy ciąży na nas ogromna odpowiedzialność…

Wszystkie te sytuacje spotykają nas przecież na co dzień, najczęściej w pracy. Zrelaksowane i odprężone reagujemy spokojnie, analizujemy sytuację i posiadane informacje i w efekcie podejmujemy racjonalne decyzje. Znajdujemy lepsze rozwiązania, skutecznie rozwiązujemy napotkane problemy. Mamy też zdecydowanie więcej cierpliwości do współpracowników, partnera czy dzieci!

W trosce o siebie i swoje zasoby

Firmy i instytucje w ramach swoich zasobów gromadzą ludzi, pieniądze i środki trwałe. Pracują nad motywacją i zaangażowaniem pracowników, pomnażają kapitał, naprawiają lub wymieniają samochody, laptopy i maszyny produkcyjne. To samo powinnyśmy robić z naszymi własnymi, wewnętrznymi zasobami – dbać o nie, regenerować, naprawiać i gromadzić. Oczywiście każda z nas ma na to inną metodę. Jedna kobieta wybierze masaż, druga zaszyje się z książką w ukochanym fotelu, a trzecia wybierze lot w tunelu aerodynamicznym… Możemy robić to w samotności, z przyjaciółką, partnerem lub całą rodziną! Ważne jednak, by wygospodarować trochę między pracą, a pracą, by spędzić go aktywnie i po swojemu.

Benefity wsparciem w regeneracji

Świetnie sprawdzają się w tym zakresie benefity od pracodawcy. Szkoda jednak, jeśli nie mamy wpływu na to, jakie świadczenia pracodawca nam zaoferuje, bo mimo szczerych chęci może po prostu nie trafić w nasze preferencje, albo dogodne miejsce i czas na realizację. Dlatego coraz częściej firmy decydują się na udostępnienie pracownikom szerokiego pakietu benefitów do samodzielnego wyboru i korzystają w tym zakresie z gotowych rozwiązań. Jednym z najpopularniejszych jest Kafeteria MyBenefit, która działa jak sklep internetowy z benefitami, finansowanymi przez pracodawcę w ramach ZFŚS lub programu premiowego. Pracownik w dowolnym momencie decyduje o tym, z jakich benefitów skorzysta. Może wykorzystać je tylko dla siebie, ale też zaproponować popołudniowe czy weekendowe atrakcje rodzinie i przyjaciołom. Warto wykorzystać potencjał benefitów od pracodawcy, by zregenerować się i odpocząć przed kolejnym pełnym wyzwań dniem!