65 proc. Polek deklaruje chęć rozwoju zawodowego. Jako główny hamulec awansu podają jednak brak pewności siebie – Pani jest przykładem tego, że jako kobieta można osiągnąć zawodowe cele. Jak Pani sądzi, co było kluczowe na drodze Pani rozwoju zawodowego?

Odkąd pamiętam, byłam ciekawa ludzi i świata, nigdy nie bałam się zmian. Z czasem przekonałam się też, że to właśnie one pomagają zdobyć nowe doświadczenia i nie pozwalają stać w miejscu. To bardzo ważne, bo stagnacja, podobnie jak brak pewności siebie sprawiają, że przestajemy się rozwijać. Dlatego każdej kobiecie, zmagającej się z obawami, czy podoła wyzwaniom, powiem, że warto stawić im czoła, a przynajmniej spróbować, z wiarą w to, że się uda. Z najgłębszym poszanowaniem oraz zrozumieniem tego, że ludzie mają różne charaktery i motywacje, jestem pewna, że w każdym człowieku drzemie potencjał, który czasem trzeba mu tylko pomóc wydobyć.

Jak zmienia się podejście mężczyzn do kobiet pracujących w sektorze finansowym? Jak to wygląda w sektorze tak silnie związanym z nowoczesnymi technologiami informatycznymi?

W firmach technologicznych, zdominowanych dotąd przez inżynierów – mężczyzn, pracuje stosunkowo niewiele kobiet. Widać to nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Proces zmian dotyczących proporcji płci jest powolny, jednak istniejący stereotyp zaczyna już tracić rację bytu. Przybywa nam kobiet managerów, inżynierów, specjalistek. Być może po części to zmiana kulturowa, ale sądzę, że zaczynają też przemawiać twarde dane. Doświadczenia przedsiębiorstw działających w różnych branżach dowodzą, że zatrudnianie kobiet na specjalistycznych stanowiskach daje szereg konkretnych korzyści. Z raportu Global Gender Gap, opracowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne, wynika, że firmy, które zatrudniają więcej kobiet, radzą sobie dużo lepiej niż te, które na wysokie stanowiska wybierają głównie mężczyzn.

W jakim kierunku zamierza Pani poprowadzić firmę w tym roku, gdzie widzi Pani potencjał do dalszego rozwoju?

Płatności bezgotówkowe stają się użytecznym narzędziem, nie tylko dla firm, ale również instytucji czy organów samorządowych. Oprócz udostępniania terminali do płatności kartą, coraz częściej korzystają one z naszego wsparcia we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań Smart City, w których wykorzystuje się karty płatnicze jako elektroniczny bilet w komunikacji miejskiej czy wygodny sposób płacenia za parkowanie. Obserwujemy też dynamiczny rozwój sprzedaży online i wzrost zapotrzebowania na nowoczesne rozwiązania omnichannelowe oraz usługi wspierające eCommerce i mCommerce. Te przesłanki wyznaczają kierunki działań eService na najbliższe miesiące.

Jakich rad udzieliłaby Pani kobietom, które rozpoczynają swoją karierę w branżach uważanych za domenę mężczyzn?

Punktem wyjścia jest odpowiedź na pytanie, co jest dla mnie ważne i co chcę osiągnąć? Jasno wyznaczone cele pobudzają do wysiłku i zwiększają wytrwałość, dlatego odpowiedź pomoże znaleźć właściwą drogę do ich osiągnięcia. Po drodze trzeba być gotowym na zmiany, pamiętając, że to nic złego, jeśli nasze cele ulegają modyfikacjom, oczywiście pod warunkiem, że wynikają one z nowych aspiracji, a nie z braku wiary czy cierpliwości. Bardzo ważna jest też świadomość swoich rzeczywistych, niezaniżonych możliwości oraz gotowość do podejmowania pewnego ryzyka i działania. Na koniec dodam, że nie wolno zapominać o rozsądnym zbalansowaniu życia zawodowego i prywatnego. Odpoczynek też jest niezbędny do osiągnięcia celu.