Dagmara Sobczak, socjolog i autorka bloga Socjopatka.pl

 

ostaw sobie realne, mierzalne cele i zapisuj je

Możesz pomyśleć, że zapisanie celu, nic nie zmieni. Jednak nic bardziej mylnego. Zapisywanie celów, zwiększa szansę na ich realizację – ale to nie wszystko! Jeżeli naprawdę ci na czymś zależy oprócz zapisania celu, wypisz konkretne czynności, które wykonasz w jego ramach, podziel się tą informacją z innymi, a także systematycznie monitoruj działania i raz w miesiącu rób raport z wykonanych czynności.

Według badań dokładnie takie działanie jest najbardziej efektywne.

Czytaj branżowe książki i czasopisma

Jeżeli jeszcze tego nie robisz, to najwyższy czas zacząć! Jeżeli chcesz być na bieżąco w swojej dziedzinie, musisz czytać jak najwięcej publikacji, które powstają. Dzięki temu cały czas rozwijasz swoją wiedzę, dzięki czemu stajesz się osobą kompetentną w swoim fachu.

Zrób listę 10 pozycji książkowych z Twojej dziedziny, które zostały wydane w tym roku, a jeszcze ich nie przeczytałaś i realizuj swoją powinność. Podobnie z magazynami: sprawdź, czy rynek oferuje ci coś, co pomoże ci w Twoim rozwoju. Jeżeli nie, dobrym pomysłem jest zainteresowanie się czasopismami związanymi z marketingiem. Ten temat zawsze jest na czasie i dzięki niemu możesz próbować przenieść swój biznes do sieci, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś.

Ucz się od innych

Ale nie od byle kogo. Ucz się od osób, które przeszły podobną drogę do Twojej. Pomyśl, kto jest autorytetem w Twojej dziedzinie? Warto mieć pewien wzór, który będzie motywował Cię do działania. Chcesz sprzedawać kursy online? Sprawdź, kto jest w tym najlepszy! Wolisz przejść z etatu na swoje? Dowiedz się, kto przeszedł tę samą drogę i świetnie sobie radzi. Porozmawiaj z tą osobą i czerp z jej doświadczenia.

Pójdź na spotkanie networkingowe

Na pewno znajdziesz takie w swoim mieście! Pójdź na nie, poznaj nowych ludzi, weź ze sobą wizytówki i nie bój się rozmawiać. Zrób krok do przodu w swojej karierze i zbuduj sieć kontaktów zawodowych. Networking nie jest dla każdego, ale może dla Twojej branży okaże się zbawienny? Spróbuj tego!

Ucz się języków obcych

Niezależnie co robisz, języki obce zawsze się przydają. Może Twoim klientem będzie zagraniczna firma? Może będziesz sprzedawała towar za granicę? A może po prostu będziesz potrzebowała dodatkowego przypływu gotówki? Znając języki obce, bez problemu znajdziesz dodatkową pracę, czy chwilowe zajęcie. Osoba, która dobrze zna języki obce, zawsze będzie potrzebna na rynku pracy.

Bierz udział w kursach i szkoleniach

Powstaje coraz więcej kursów online, webinarów, szkoleń – korzystaj z tego! Interesuj się tymi darmowymi, ale i płatnymi. Porównuj ich jakość, sprawdzaj, testuj, wyciągaj wnioski, ucz się, a może i w konsekwencji: nauczaj?

Próbuj nowych rzeczy

Bez wychodzenia ze swojej strefy komfortu, stoimy w miejscu. To właśnie okazje, które nadarzają się każdego dnia, wyznaczają ci nową drogę, która nie jest powtórzeniem czyjejś, tylko Twoją wyjątkową ścieżką zawodową. To dzięki mówieniu “tak” rzeczom, których się boisz – wpadasz na nowe pomysły, rozwijasz się, zdobywasz nowe zainteresowania, stajesz się cenniejsza na rynku pracy i bardziej otwarta.

Rozwijaj swoje kompetencje miękkie

Możesz to zrobić dla siebie, ale i dla swojego biznesu i ludzi, z którymi przyjdzie ci pracować. Komunikatywność, odporność na stres, zarządzanie czasem, kreatywność, asertywność – te umiejętności należy ćwiczyć przez całe życie, jeżeli chcemy zawierać satysfakcjonujące współprace i być odbierani, jako profesjonaliści. Z czym masz największy problem? Odnajdź to i zacznij nad nim pracować.