Anna Sadowska
Dietetyk kliniczny

 

Pozostaje tylko pytanie: jak? Jak ogarnąć to wszystko przy tak wielu obowiązkach związanych z pracą, domem i życiem towarzyskim?

Pierwszy krok, jaki sugeruję podjąć, to rozprawić się z mitami żywieniowymi. 5 posiłków, każdy inny, popity herbatą i unikanie kawy? Brzmi w teorii racjonalnie, ale w praktyce sprawy mają się zupełnie inaczej.

Pracując naprawdę dużo, nie powinno się wymagać od siebie 100 proc. zaangażowania w każdej innej kwestii. Tu idealnym przykładem jest 5 kolorowych posiłków. Owszem, spożywanie dań regularnie oraz w różnych formach, jest niezmiernie istotne. Jednak nie musi się to wcale odbywać 5 razy w ciągu dnia.

W wielu opiniach jeden z pięciu wspomnianych posiłków to np. jabłko lub jogurt naturalny. Uwaga, to nie jest pełne danie! Takie zestawienie to przekąska, a więc coś „na szybko”. Żeby można było mówić o posiłku, powinno pojawić się w nim źródło białka, tłuszczu i węglowodanów. Na przykładzie jabłka będzie to połączenie go np. z jogurtem lub kefirem (białko), dodanie do tego orzechów (tłuszcz) oraz płatków owsianych (węglowodany złożone). Takie rozwiązanie zapewni długo dostępną energię na dalszą część dnia.

Skoro już jesteśmy przy komponowaniu posiłków, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór kwasów tłuszczowych. Zacznijmy od tego, że nie należy unikać tłuszczu w diecie! Ważne jest to, jakie są jego źródła. Wybierając danie w restauracji lub szykując posiłek w domu, powinno się decydować na roślinne produkty zawierające tłuszcz. Będą to orzechy, pestki, nasiona, siemię lniane czy awokado lub wszelkiego rodzaju oleje. Uwaga – wyjątkiem jest tłuszcz kokosowy. Ten zawiera głównie nasycone kwasy tłuszczowe, a właśnie ich w menu ma być jak najmniej. Poza kokosem źródłem kwasów tłuszczowych nasyconych są produkty odzwierzęce – nabiał, jaja czy mięso. Można korzystać ze wszystkiego, ale z dużym naciskiem na produkty roślinne.

Czy należy unikać kawy, by żyć zdrowo?

Ani trochę! To przekonanie jest wciąż bardzo popularne, ale całkowicie błędne. Kawa nie wypłukuje magnezu, gdyż sama jest jego źródłem. Poza tym zawiera antyoksydanty, zmniejsza ryzyko wystąpienia np. cukrzycy typu drugiego. Jest też przepyszna i dodaje energii w ciągu dnia. Nie uciekaj od kawy! Warto natomiast pilnować godzin jej spożycia. Nawet, jeśli po kawie nie występują problemy z zasypianiem, kofeina wciąż krąży w organizmie.

A diety pudełkowe?

To niewątpliwie rozwiązanie bardzo wygodne i dosyć popularne. Najlepiej zacząć od przeanalizowania oferty pobliskich firm cateringowych i znalezienia najbliższej preferencjom. Często firmy te oferują wykupienie posiłków na kilka dni, co umożliwia przetestowanie produktu przed zdecydowaniem się na dłuższą subskrypcję. Testując posiłki danej firmy, warto ocenić coś więcej niż smak czy formę podania. Szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość surowych warzyw – tych często brakuje w cateringach. Jeśli okaże się, że niedostatek warzyw to jedyny mankament wybranej firmy – niech ich zapas zawsze znajdzie się w lodówce. Pokrojenie papryki lub umycie garści rukoli nie zajmie dużo czasu, a wzbogaci dietę.

Przede wszystkim nie należy zapominać o tym, że dieta ma być wygodna. Zdrowa, ale dostosowana do możliwości. Nic ponad siły.

Pamiętaj o tych kilku prostych zasadach, a zdrowe odżywianie z pewnością stanie się dużo łatwiejsze!