ktualnie wiele słyszy się o zakładaniu firm (najlepiej online) jako o najlepszej drodze do rozwoju zawodowego. Aczkolwiek, jak pisałam już wyżej, nie jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich z nas. Wiele osób realizuje swoje marzenia profesjonalne pracując dla innych oraz spełniając się w tej roli, i nie ma w tym niczego złego.

Przemyśl to, zanim zagłębisz się w dalszej części artykułu.

Jeśli jednak czujesz, że organizacja i zarządzanie własnym przedsiębiorstwem jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, to mam dla Ciebie kilka naprawdę istotnych wskazówek.

Zacznij od solidnego planu

Zanim jeszcze nawet założysz firmę, skonstruuj jej przyszły i dobrze przemyślany biznes plan. Nie musi to być jednak skomplikowany dwustustronnicowy dokument napisały niezrozumiałym językiem – spisz tu główne cele, które chcesz osiągnąć, etapy ich realizacji oraz środki finansowe, które Ci w tym pomogą. Biznes plan będzie Ci służył jako mapa do rozwoju firmy.

Zaoferuj produkt, który ludzie chcą kupić, a nie ten, który Ty chciałabyś sprzedać

Dosyć często zdarza się, że osoby decydują się na otwarcie własnej działalności sądzą, iż produkt lub usługa, które planują sprzedawać odniosą natychmiastowy sukces wśród kupujących. Zakładający taką działalność zazwyczaj nie robią badania rynku, aby sprawdzić czego tak naprawdę ludzie chcą. Potem okazuje się, że dany produkt istnieje od dawna i świetnie się ma u konkurencji, albo co gorsza, nie ma na niego w ogóle zapotrzebowania. Zacznij więc zawsze od przeanalizowania rynku i sprawdzenia jego potrzeb.

Staraj się ponosić jak najniższe koszty

Staraj się zarabiać więcej niż wydajesz. Niby to oczywista sprawa, a jednak mnóstwo osób wydaje pieniądze na najdroższy sprzęt biurowy, najmodniejszy komputer, czy piękne wyposażenie miejsca pracy jeszcze ZANIM zarobi jakiekolwiek złotówki – dodatkowo kupujemy „wszystko, co świeci”, czyli narzędzia, aplikacje, dostępy do platform, których tak naprawdę nie potrzebujemy (ale koleżanka powiedziała, że są fajne).

Na początku działania firmy sprawdzaj zawsze alternatywne i tańsze rozwiązania. Jeśli masz taką możliwość, to negocjuj ceny. Kupuj tylko to, czego aktualnie potrzebujesz i co jest niezbędne dla firmy.

Buduj od początku stały dochód

Zanim jeszcze zaczniesz tworzyć logo, drukować wizytówki i myśleć o kolorach marki, buduj listę mailingową. To przede wszystkim ona przyniesie firmie dochód. Pomyśl o tym, jakiego typu tunele sprzedaży mogłabyś udoskonalać, które rozwijałyby listę potencjalnych klientów oraz przynosiły regularny dochód. Budowanie listy stanowi o wiele istotniejszy punkt w biznesie niż jego branding –z pewnością zrozumiesz to z upływem czasu.

Testuj i sprawdzaj wszystko, co robisz

Mierząc, testując i sprawdzając wszystkie operacje firmy, będziesz wiedziała jakie strategie i projekty działają w Twoim biznesie, co można udoskonalić, a co usunąć. Sprawdzaj rezultaty każdej kampanii reklamowej, każdego nowego projektu, a nawet każdego posta blogowego, czy profilu społecznościowego.

Znajdź mentora lub/i grupę wsparcia

Mentor pomoże Ci spojrzeć obiektywnym okiem na Twoją działalność, co z pewnością przyda się w znalezieniu luk w wielu ruchach biznesowych, albo w odnalezieniu ukrytego potencjału. Jako właściciele firm, często nie widzimy rzeczy w ten sam sposób, co osoby znajdujące się poza nią.

Dodatkowo, mentor i/lub grupa wsparcia dawają motywacyjnego kopa i rozliczają z realizacji określonych projektów.