Polskie lasy, w większości państwowe, są otwarte dla wszystkich. Leś
nicy dbają o to, by każdy znalazł w nich coś dla siebie, dostosowując się do zmieniających się trendów i oczekiwań. Trasy ścieżki rowerowe, szlaki konne, trasy do nordic walking, platformy i tarasy widokowe dla miłośników fotografowania, leśne kolejki turystyczne, miejsca przygotowane na pikiniki czy do bezpiecznego grillowania – to tylko przykłady projektów infrastrukturalnych realizowanych przez Lasy Państwowe nakładem milionów złotych rocznie.

Przybywa także udogodnień dla osób niepełnosprawnych (ścieżki przystosowywane dla osób na wózkach, tablice edukacyjne w alfabecie Braille’a). Leśnicy współpracują przy tym z lokalnymi samorządami, zwłaszcza tam, gdzie lasy sąsiadują z dużymi aglomeracjami i są tłumnie odwiedzane, aby jak najlepiej rozpoznać oczekiwania mieszkańców i im sprostać.

Jednym z dużych projektów jest 
„Program aktywnego udostępniania lasu”, w ramach którego LP przeprowadzą modernizację i poprawią
jakość parkingów leśnych, wyposażając je m.in. w nowoczesne i przyjazne urządzenia i obiekty wypoczynkowo-edukacyjne. W całym kraju na potrzeby turystów LP udostępniają swoją bazę noclegową,
która dysponuje 4,5 tys. miejsc 
w ośrodkach wypoczynkowo-szkoleniowych, pokojach gościnnych czy kwaterach myśliwskich. Zaplanowanie krótkiej albo dłuższej wyprawy do lasu ułatwia na bieżąco aktualizowany internetowy Leśny Przewodnik Turystyczny (www.czaswlas.pl), w którym znaleźć można dziś szczegółowe informacje o ponad 1160 leśnych obiektach, polecanych trasach wycieczkowych lub szczególnie ciekawych leśnych atrakcjach.

Wypoczynek, zwłaszcza rodzinny, warto połączyć z edukacją. Leśnicy stworzyli ponad 5,5 tys. przeznaczonych do tego obiektów, w tym 50 ośrodków, 239 izb i 455 wiat edukacji leśnej, ponad 100 parków i ogrodów dendrologicznych. Każdego roku korzysta z nich około 1,5 mln osób.