Badania TNS Polska pokazują, że istnieje grupa firm, która postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Są to firmy rodzinne, które samodzielnie kreują oraz wspierają lokalne otoczenie rozwijając przedsiębiorczość i promując konkretne regiony.

Polacy dostrzegają istotność firm rodzinnych dla lokalnych społeczności

Wspólne badania TNS Polska i stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych pokazują, że aż 77% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że firmy rodzinne w większym stopniu wspierają lokalną społeczność i inicjatywy niż inne przedsiębiorstwa. Dostrzegamy również, że firmy oparte na rodzinie są w większym stopniu autentyczne, godne zaufania i opierają swoje działania przede wszystkim na wartościach. Czynniki te sprawiają, że firmy rodzinne mają naturalne kompetencje do budowania kapitału społecznego.

„Dobrym przykładem działania w regionie jest Pan Piotr Błażejewski, prezes stowarzyszenia Żyrardów OdNowa”. ­– wskazuje Tomasz Budziak, wiceprezes Inicjatywy Firm Rodzinnych.- „Powołał on do życia upadłą fabrykę przerabiając ją na lofty i centrum handlowo-kulturalne. Piotr zmierzył się z tym, że ludzie stracili jedyne miejsce pracy w okolicy i jednocześnie bardzo chciał zwrócić się w kierunku lokalnego otoczenia. Nie tylko odtworzył część miejsc pracy i przygotował ciekawą przestrzeń dla mieszkańców miasta, ale nawet postawił pomnik upamiętniający strajk szpularek z 1883 roku.”

Silne związki między firmami podstawą sukcesu

Firmy rodzinne nie tylko działają na rzecz regionu, ale starają się wzajemnie promować swoje usługi i budować nowe kompetencje. 58% firm bierze udział w wydarzeniach związanych z przedsiębiorstwami rodzinnymi, a część z nich nie tylko uczestniczy, ale również prowadzi szkolenia mentoringowe. Powstają kolejne koła regionalne, a część spotkań przedsiębiorców z lokalnymi samorządami (np. w podwarszawskim Piasecznie) odbywa się właśnie z inicjatywy firm rodzinnych.

„Szczególnie ważne dla firm rodzinnych jest to, żeby nie zamykać się we własnym gronie” – przyznaje Tomasz Budziak. – „Warto przytoczyć przykład Podkarpackiego Klubu Biznesu, którego założycielami byli prezesi firm Asseco i Nowy Styl. Chcąc stworzyć dobre podstawy do rozwoju i integracji w regionie stworzyli grupy zakupowe, co pozwoliło oszczędzić na zakupach do kilkudziesięciu procent. Z tych oszczędności finansowane są między innymi stypendia, a klub uczestniczy również aktywnie w unijnych projektach regionalnych z administracją państwową.”

Zielone światło dla wsparcia

Potencjał firm rodzinnych jest dostrzegany nie tylko przez Polaków, ale również przez polityków i ekonomistów. Warto zwrócić jednak uwagę, że tylko 5% firm rodzinnych dobrze ocenia działania administracji rządowej, a jednocześnie aż 77% Polaków uważa, że takie wsparcie powinno się pojawić.

Polacy popierają szczególnie takie inicjatywy jak ochrona i ułatwienie przekazania firmy kolejnym pokoleniom (74%), dotacje na rozwój produktów i usług (72%), czy organizacja kampanii promujących rodzinny biznes (72%).

 

O badaniu: TNS Polska rozmawiał o firmach rodzinnych z reprezentatywną grupą 1000 Polaków oraz z setką firm rodzinnych. Analizy uzupełniono treścią pochodzącą z monitoringu Internetu.