iczą się bezpośrednie uwarunkowania, jak jakość powietrza, czy komfort akustyczny w biurowcach i zakładach produkcyjnych. Wymagania współczesnego biznesu sprawiają, że powstaje coraz więcej obiektów, które prowadzą do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa, a przy tym do minimalizacji kosztów eksploatacji oraz ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Dzisiaj normą jest nie tylko myślenie o samym nakładzie inwestycyjnym zbudowania obiektu, ale przede wszystkim o koszcie jego wieloletniego użytkowania.

Rozwiązania a korzyści

Czy fabryka z certyfikatem BREEAM i LEED albo biurowiec wybudowany wg systemu WELL Building Standard to już fanaberia? Wiele firm patrzących przyszłościowo, zastanawia się już nie nad kwestią „czy”, tylko „jak to zrobić”. Bo realne efekty mówią same za siebie. Przykładem jest zaprojektowany i wykonany przez W.P.I.P. kompleks biurowo-produkcyjny w Jasinie pod Poznaniem – Smart Building Center.

Budynek biurowy ma powierzchnię 2 300 m2, a hala montażowa – 2 000 m2. Oba obiekty posiadają szereg rozwiązań, które pozwoliły na zmniejszenie kosztów energii o ponad 55 proc., a wody o 45 proc., w porównaniu do standardowego obiektu tej klasy. Dodatkowo sprawiły, że o 57 proc. spadła absencja pracowników, a o 30 proc. zwiększyła się ich produktywność. Są to m.in. unikalny nanosystem jakości powietrza NCS (Nano Climate Spaces), system BMS (Building Management System) zarządzający procesami zachodzącymi wewnątrz obiektu, a także zbiór rozwiązań next office, jak strefy co-workingu i co-creatingu, zielone ściany, rozwiązania akustyczne i ergonomiczne. Jest to również budynek zeroenergetyczny, z całym zapleczem rozwiązań i instalacji pozyskujących energię odnawialną (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła gruntowe i powietrzne, ściana solarna, kolektory słoneczne, małe elektrownie wiatrowe itp.).

Smart Building Center uzyskał certyfikat LEED na poziomie Platinum i jest w trakcie certyfikacji WELL Building na poziomie Gold.

Eko staje się normą

Energooszczędne i efektywne miejsca pracy stają się coraz bardziej popularne. Według raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego za rok 2017 certyfikaty ekologiczne (BREEAM, LEED, DGNB, HQE) posiada już 271 biurowców. Na kolejnych miejscach są centra handlowe, zakłady przemysłowe i hotele. Oprócz smart rozwiązań, pracodawcy mają na oku także jakość powietrza w miejscu pracy. Wielu z nich montuje w biurach i fabrykach oczyszczacze powietrza typu Genano, które wpięte w instalacje wentylacyjną budynku, podnoszą komfort i produktywność pracowników.